Maersk genansatte bådsmand, der tidligere var fyret for seksuel chikane

En 60-årig bådsmand, der i 2018 blev fyret for seksuel chikane mod en kvindelig skibskadet på Maersk Memphis, blev to år senere genansat af Maersk, bekræfter rederiet ifølge Berlingske. Men der ligger en særlig forklaring bag, siger Maersk.

Bådsmanden blev i 2018 fyret fra sit arbejde på Maersk Memphis på grund af seksuel chikane.. Foto: Arkivfoto

Den 60-årige bådsmand blev efter fyringen fra Maersk idømt tre måneders karantæne af den særlige maritime amerikanske domstol, hvor han ikke måtte tage hyre på et skib.

Men to år efter udstået karantæne blev han genansat på et Maersk-skib, skriver Berlingske på baggrund af dokumenter fra i amerikanske søfartsmyndigheder.

Oplysninger bekræftes overfor avisen af Maersk. Men rederiet peger på, at de amerikanske fagforeninger har stor indflydelse på, hvem der skal være på skibene.

Nynne Norman Scheuer, der er direktør for marine-hr og kulturforandring i Maersks egen flåde, siger til Berlingske, at Maersk kan foretage en registrering af en medarbejder, hvis virksomheden ikke ønsker at have vedkommende tilbage.

“Vi kan godt indberette sager til fagforeningen, hvis vi har haft erfaringer med nogen på vores skibe. Men hvis de amerikanske myndigheder har foretaget en undersøgelse og vurderet, at den pågældende søfarende enten er uskyldig eller har aftjent sin straf, så har vi ikke juridisk hjemmel til at afvise af tage vedkommende ombord,” siger hun.

Skulle Maersk alligevel nægte en sømand adgang til et skib, kan det ende med en retssag, påpeger hun.

Bådsmanden blev ved sin pensionering hyldet for sit arbejde til søs af sin fagforening. Han sidste arbejdsplads var ifølge fagforeningen skibet Maersk Detroit.

Sagen om bådsmanden var den første af en række kendte sager om overgreb og seksuel chikane på Maersk-skibe.

-emte

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Trafikdirektør stopper efter få måneder på posten

12.09.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle