Kovending i København om landstrøm

Etablering af landstrøm til krydstogtskibe i København blev afvist for et par år siden. Men nu har kommunen truffet en ny beslutning og vil sammen med Copenhagen Malmø Port projektere et landstrømsanlæg til krydstogtskibe i Nordhavnen.

Det stigende antal besøg af krydstogtskibe trækker tusindvis af købedygtige turister til København, men de enorme skibe sviner samtidig voldsomt, når de ligger ved kajen med dieselmotorerne i gang.

Nu skal det nye initiativ mellem Københavns Kommune, Copenhagen Malmö Port og By&Havn sikre, at der står et landstrømsanlæg klar i Nordhavn i 2021. Parterne har hver givet 1,5 mio. kr. til projektereringen af anlægget, skriver By&Havn i en pressemeddelelse.

“Københavnerne, også dem der bor tæt på havnen, har krav på at kunne trække vejret frit, uden at frygte for deres helbred. Derfor tager vi nu sammen de afgørende skridt for at etablere landstrøm i Nordhavn og for at finde en model, så vi også får landstrøm på Langelinie. Målet er, at vi får reduceret den udledning fra krydstogtsskibene drastisk,” udtaler overborgmester Frank Jensen i pressemeddelelsen.

Dermed har kommunen vendt rundt på en tallerken i forhold til i 2016, hvor man afviste et tilbud fra Powercon om gratis opstilling af et landstrømsanlæg til en værdi af ca. 30 mio. kr. Anlægget endte i stedet i Norge.

Men nu gør København sig parat til at sætte strøm til de store krydstogtskibe, så beboere kan slippe for den voldsomme udledning af bl.a. NOx.

Således udleder et krydstogtskib, der ligger ved kaj og driver sine systemer på konventionel vis ifølge Danske Maritime, den samme mængde NOx på otte timer, som 10.000 personbiler, der kører fra Paris til Berlin.

Kilde: By&Havn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

11.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS fastholder fragtmængderne i august

Annonce

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Frigg Sydfyen sejler mod ophugning i Grenaa

11.09.2026Maritimedanmark.dk

ADP løfter indtjeningen 44 pct.

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Niels Smedegaard er nu formand for DFDS

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course