Korvetten Olfert Fischer på grund
Korvetten Olfert Fischer stødte torsdag eftermiddag på grund med stor hastighed ud for Søværnets øvelsesområde ved Sjællands Odde. Korvettens ene skrue er beskadiget og krigsskibet vil nu blive slæbt til reparation på Fredericia skibsværft,
"Olfert Fischer var i færd med at træne skydning under høj fart og tæt på land for at simulere angreb fra mindre fartøjer. Træningen foregår på marginalerne med henblik på at skabe et så realistisk scenario som muligt, og det er herved at skibet foretager en manøvre der bringer skibet ind på under 10 meter vand", forklarer presseofficeren ved Søværnets Operative Kommando, kaptajnløjtnant Jesper H. Lynge.
Selvom skibets dybgang normalt er 3,7 meter, så fik skibet alligevel kontakt med havbunden, grundet den sugeeffekt der opstår under høj fart mellem skibet og havbunden.
Foreløbige dykkerundersøgelser tyder på at det kun er den ene skrue der er beskadiget og søværnet er i øjeblikket i færd med at indsamle yderligere informationer om hændelsen. Når det er gjort bliver sagen overdraget til søværnets havarikommission.
Ingen kom til skade ved grundberøringen.
Korvetten deltager i øjeblikket i en den store flådeøvelse DANEX 08 hvor deltager fra Tyskland, England, Polen og Danmark træner de sømilitære færdigheder med særlig fokus på Søværnets internationale engagement i området ved Afrikas Horn.
Kilde: SOK
