Køge Havn på ny indtaget af Forsvaret
I denne uge har Køge Havn igen været fyldt med soldater og materiel. Et nyt hold danske soldater rejser til Letland, for at afløse holdet, der var været indsat siden maj. Kampbataljonen er med til at styrke NATOs tilstedeværelse i den østlige del af alliancen.
Foto: Forsvaret.
DFDS har hentet det udstyr Hold 1 har anvendt i Letland, og sejler nu materiellet til Hold 2 til Riga. Forventet ankomst lørdag aften.
Kampbataljonen på Hold 2 er opstillet ved Den Kongelige Livgarde og med bidrag fra alle regimenter i Hæren. Kampbataljonen udsendes til området omkring militærbasen Adazi, hvor den indgår som en integreret del af en lettiske mekaniserede infanteribrigade. Holdet er udsendt i ca. seks måneder.
"Opgaven som NFP Hold 2 er flerholdig. For det første indgår den som en del af sikringen af NATOs østlige flanke, både i form af afskrækkelse, men også i form af forsvar, hvis det måtte komme til det. Dernæst er den med til at vise vores allierede at vi er sammen med dem og at vi er med til at bidrage til NATOs kollektive forsvar", siger generalmajor Gunner Arpe, chef for Hærkommandoen.
Beslutningen om at udsende en kampbataljon til Letland blev taget af Folketinget i april 2022 og beslutningen om at udsende hold 2 blev taget af Udenrigspolitisk nævn i juni 2022.