Kapitalbehov tvinger Mærsk til åbenhed

KORT NYT: A.P. Møller - Mærsk kan blive tvunget til at åbne endnu mere op, end ledelsen allerede nu selv har lagt op til, for at kunne imødekomme fremtidens stigende kapitalbehov. Det vurderer Økonomisk Ugebrev.

”Meget tyder på, at de seneste tiltag i retning af mere åbenhed er udtryk for, at A.P. Møller - Mærsk i de kommende år ønsker at være i stand til at rejse ny finansiering - i form af bank- og obligationslån og måske også i form af egenkapital - for at kunne gennemføre de ambitiøse vækstplaner, som ledelsen netop har lagt frem, skriver ugebrevet, der tillige oplyser, at en analytiker vurderer, at koncernen i løbet af 2013 og 2014 skal låne eller på anden vis skaffe mindst 25 milliarder kroner”, skriver ugebrevet i sin seneste udgave.

Kilde: euroinvestor.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Norden udvider flåde med fire Handysize

06.05.2026Maritimedanmark.dk

Køge: Skrotbrand i skib i slukket

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

01.04.2026Maritimedanmark.dk

Stor hotelpram har forladt Vordingborg

30.03.2026Maritimedanmark.dk

Hvide Sande Havn henter rekordomsætning

27.03.2026Lotek A/S

Sponseret

Lotek styrker sin position som totalleverandør af brandsikring gennem nyt strategisk samarbejde med Incendium AB

18.03.2026Maritimedanmark.dk

Stena Bulk skifter ud i toppen

12.03.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-chartret skib ramt af fragmenter fra projektil

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle