IRON Pump topchef i et kvart århundrede

Den 1. januar 2023 kunne IRON Pumps CEO Anders Frimodt-Møller fejre 25-års jubilæum. Inden han i januar 2004 overtog det fulde ledelsesansvar for IRON Pump, var han forbi stillinger som chef for teknik og udvikling, produktionschef og teknisk direktør.

Siden da har IRON Pump gennemgået en markant modernisering med et globalt sigte og fortsat fokus på høj kvalitet.

Anders Frimodt-Møller valgte tidligt at sætte en grøn dagsorden og IRON Pump har i snart 25 år arbejdet aktivt med løbende reduktion af sin miljøpåvirkning. De senere år målrettet udvikling af energirigtige pumper til både marine- og landbaseret industri.

IRON Pump etablerede repræsentationskontor i Shanghai i 2009. Det viste sig at være en god beslutning, da markedet for pumper til marineindustrien i Kina er vokset markant og i dag er en stor del af IRON pumps forretning.

Jubilæet markeres ved en reception på virksomhedens adresse i Søborg den 31. marts kl. 13-15. Alle kunder, leverandører, samarbejdspartnere og venner af huset er velkomne.

-mauh

Artikler

28.05.2023| Maritimedanmark.dk

Industri

De leverer løsninger til bæredygtig skibsdrift med succes

Green Instruments, der udvikler løsninger til måling af miljøbelastningen fra containerskibe, tankskibe, krydstogtskibe m.m. oplevede en markant vækst i 2022.

27.05.2023| Maritimedanmark.dk

Havne

Kriseramt havn fik mio-underskud i 2022

Det sidste år som selvstyrehavn gav et underskud på 13,7 mio. kr. i Hanstholm Havn, men i år er der udsigt til driftsoverskud.

27.05.2023| Maritimedanmark.dk

Shipping

NGO´er advarer mod russisk arktis-sejlads

Rusland har meldt ud, at man forventer at påbegynde sejladser af den Nordlige Sørute mellem Asien og Europa fra 2024, og det bekymrer Clean Arctic Alliance, der frygter for en acceleration af afsmeltningen af Arktis.

26.05.2023| Maritimedanmark.dk

Shipping

MSC har købt ind til CO2 fri sejlads under jomfrurejse fra København

Når MSC Euribia drager ud på sin jomfrurejse vil der være fyldt 400 tons bio-LNG på tankene for at vise, at det er muligt at sejle selv de største krydstogtskibe uden at udlede drivhusgasser.

26.05.2023|Poul Breil-Hansen, Redaktør SCM.dk, Maritimedanmark.dk

Havne

Styrk cybersikkerheden: Danske havne- og logistikvirksomheder skal forbedre deres digitale forsvar

En ny rapport understreger, at cyberkriminalitet udgør den største trussel mod danske havne- og logistikvirksomheder. Risiciene forstærkes, når virksomhederne implementerer nye 4.0-teknologier som kunstig intelligens og big data. Der er derfor et presserende behov for øget fokus på it-sikkerhed og robusthed allerede i de tidlige stadier af digitaliseringsprocessen. En ekspert præsenterer her tre anbefalinger til at imødegå udfordringerne.

26.05.2023| Maritimedanmark.dk

Frivagten

Bilskibe for dyre: Renault propper tre i en

Det er blevet for dyrt at transportere nye biler på de ellers dertil indrettede bilskibe, mener Renault.

Copyright 2023