Ingen penge til nye søkort
Et bredt politisk flertal ønsker flere søkort over farvandene omkring Grønland, men forsvaret, der skal omsætte ønsket til praksis, mangler penge til de skibe, der skal til for at udføre det gigantiske arbejde. Det skriver Ingeniøren.
Forsvaret råder kun over to mindre opmålingsskibe, der systematisk afsøger havbunden med ekkolod. Disse lodskud er grundlaget for at udarbejde søkort. Opmålingsfartøjerne opererer selvstændigt, men planen er at de skal afløses af et større skib a la inspektionsfartøjet Knud Rasmussen.
Det nye skib skal udstyres med opmålingsudstyr og skal både kunne operere selvstændigt og som moderskib for et par nye, mindre opmålingsfartøjer. Men det er der ikke sat penge af til, gør forsvaret opmærksom på.
Derfor har Folketingets forsvarsudvalg spurgt miljøministeren, hvornår og hvordan regeringens bebudede sikkerheds- og miljøindsats i Arktis vil materialisere sig i form af en hurtigere kortlægning.
For at få mere gang i opmålingen har miljøministeren spurgt den Arktiske Regionale Hydrografiske Kommission, om man kunne etablere en fælles arbejdsgruppe, hvor man kunne udveksle hydrografiske data og informationer, men det var der ikke umiddelbart interesse for i kommissionen. Ministeren har også spurgt sig for i de andre arktiske kyststater, om de skulle have noget overskudskapacitet i de kommende opmålingssæsoner og har fået et enkelt: Ja, måske.
Derimod er det ikke optimalt at bede andre end forsvaret i samarbejde med Kort- og Matrikelstyrelsen udføre opmålingerne, siger ministeren til forsvarsudvalget:
”Hvis private søopmålinger skal anvendes til søkortfremstilling, vil der ud over krav om kvalificeret opmålingsudstyr også være krav om, at søopmålingsfirmaet anvender personel, som har en godkendt hydrografisk uddannelse. Søopmålerne skal kunne betjene det avancerede udstyr og være i stand til at efterbehandle og kvalitetssikre de store datamængder under opmålingen. De skal også kunne vurdere, om eventuelle nyopdagede skær, lavvandede områder og lignende kan være til fare for skibstrafikken i området, så der kan udsendes øjeblikkelige navigationsadvarsler”, hedder det i et svar til Forsvarsudvalget.
Ministeren har derfor ingen planer om udlicitering, også fordi dybdedata i deres rå form betragtes som - nationalt følsomme oplysninger, der ikke bør komme uvedkommende til kendskab.
Kilde: Ingeniøren