Hurtigfærge skal hedde Leonora Christina
Efter at Bornholmstrafikkens kunder i mange år har været vant til, at rederiets færger har haft navn efter berømte bornholmske mænd, har Nordic Ferry Services bestyrelse nu besluttet, at det må være tid for et pigenavn til den nye hurtigfærge, der sættes ind i 2011.
Leonora Christina sad fængslet på Hammershus i 1660-62 og siden hen uden dom 20 år i Blåtårn. Efter hendes erindringer blev fundet i 1868 blev hun rehabiliteret, og store danske skikkelser som H.C. Andersen, Edvard Brandes og Johannes V. Jensen identificerede sig med hende og hendes for dem særligt danske karakter, styrke, trofasthed og udholdenhed.
"Netop disse dyder mener vi er afgørende elementer for Bornholmstrafikkens virke i dag, og vi forventer, at "Leonora Christina" også som skib vil betjene bornholmerne og øens mange gæster med samme styrke, trofasthed og udholdenhed, som Leonora Christina udviste over for sit land og sin ægtemand gennem et langt livs hændelser", hedder det i begrundelsen.
Kilde: Bornholmstrafikken