Hoyer VMS Group åbner nyt regionalt hovedkontor i Kina
Hoyer VMS Group styrker nu sin tilstedeværelse i Asien med et nyt regionalt hovedkontor tæt på Zhoushan Island - et af verdens vigtigste centre for skibsreparation og maritime services.
Foto: Hoyer
”Omkring 60 procent af verdens flåde opererer i dag i Asien, så hvis man vil være tæt på kunderne, er man nødt til også at være til stede her. Ved at styrke vores tilstedeværelse i Ningbo kommer vi tættere på både værfter, rederier og vores øvrige maritime partnere i regionen”, siger CEO Hoyer VMS Group, Henrik Sørensen.
Zhoushan Island huser 17 skibsværfter, og er et maritimt knudepunkt på Kinas østkyst. Det tiltrækker henved 20 procent af verdens handelsflåde, fordi skibene her kan få foretaget reparationer, opgraderinger eller anden form for service.
Den danske kapitalfond Capidea købte i august sidste år den dominerende aktiepost i Hoyer, hvorefter Hoyer i november opkøbte VMS Group.
”Shippingindustrien er midt i en stor omstilling, hvor både energieffektivitet og driftssikkerhed bliver stadig vigtigere. Med kombinationen af Hoyers teknologi og VMS’ servicekompetencer står Hoyer VMS Group stærkt i et marked med store internationale muligheder”, siger partner i Capidea, Martin Jørgensen og tilføjer, at han på den baggrund mener, det er realistisk inden for de næste tre år at øge koncernens årlige omsætning fra 1,5 mia. til 2 mia. kroner.
Udviklingen af Zhoushan som global maritim hub har gennem mange år haft stor politisk opmærksomhed i Kina. Allerede i begyndelsen af 2000’erne udpegede Kinas nuværende præsident Xi Jinping, dengang partisekretær i Zhejiang-provinsen, området som centralt i udviklingen af landets maritime økonomi.
Siden er regionen vokset til et af verdens vigtigste centre for skibsbygning, skibsreparation og maritime services - tæt forbundet med Ningbo-Zhoushan-havnen, der i dag er blandt verdens største havne målt på godsomsætning.
-mauh
