Hård kamp om havnearealerne
I flere af landets havnebyer er havnevirksomhederne kommet på kollisionskurs med kommuner der hellere vil have boliger end gaffeltrucks på havnen. I virkeligheden er der brug for mere og ikke mindre havneareal, vurderer Danske Havnevirksomheder.
"Vi frygter, at Fredericia Kommune blot er den første større havn, hvor kommunen opkøber havneareal, der skal bruges til byudvikling. Kemira grunden vil blive rømmet, og nu har kommunen sagt værftets lejemål op.. Det er på ingen måde fair. Selv om kommunen vil etablere en havn et andet sted, kan der sagtens opstå et knaphedsbehov for de eksisterende virksomheder, der gør, at havnene sejles agterud af udviklingen", siger Danske Havnevirksomheders formand Thorning Bonne Larsen til erhvervsbladet.dk.
Ifølge EUs undersøgelser vokser godstransporten med 70 procent frem til 2025, og bare for at følge med udviklingen kræver det udvidelser af havneområderne i stedet for indskrænkninger.
"Udvidelser af havnevirksomheder kan i mange tilfælde kræve trecifrede millioninvesteringer. Det er kun forsvarligt for virksomheder at investere så store beløb, når der er en langsigtet investeringshorisont. Derfor burde flere kommuner få øjnene op for at udvide havneområder, så virksomheder har udvidelsesmuligheder i stedet for at skabe knaphed", siger Thorning Larsen.
Kilde: erhvervsbladet.dk
