Grønland vil være med til at bygge arktiske krigsskibe
Et flertal af Folketingets partier har indgået en aftale om, over de næste 10 år at investere 11,8 milliarder kroner i nye militære kapaciteter i Arktis og Nordatlanten - herunder tre nye arktiske patruljeskibe. Det grønlandske erhvervsliv slår nu fast, at de også vil være med.
Foto: Danske Flådeskibe K/S
”Det er en absolut forudsætning, at grønlandske virksomheder involveres i investeringerne i sikkerheden i Arktis. Udover det helt oplagte i vores geografiske tilstedeværelse og ekspertise, så er forsvarsindustrien en stor og økonomisk værdifuld industri. Det betyder meget for lokalsamfundene, at de skatteyderpenge, der investeres i forsvaret, skaber gavn i de lokalsamfund, som investeringerne foretages i”, siger Christian Keldsen, direktør i Grønlands Erhverv, til det grønlandske medie Sermitsiaq.
Christian Keldsen henviser til at det af forligsteksten fremgår, at Forsvaret vil udnytte mulighederne for at samarbejde med relevante myndigheder og anvende lokale operatører i forbindelse med Forsvarets opgaveløsning.
Herunder at Forsvaret i Grønland i så høj grad som muligt skal indkøbe varer og tjenesteydelser fra grønlandske virksomheder og producenter under hensyntagen til de operative behov mv. Der lægges særlig vægt på, at aftalen implementeres i fuld anerkendelse af de sproglige, kulturelle og lokale forhold, der gør sig gældende på Færøerne og i Grønland.
Christian Keldsen erkender, at nogle ydelser enten er så store eller så specialiserede, at de ikke kan leveres af grønlandske virksomheder, delvist eller alene.
”I sådanne tilfælde er det vigtigt, at vi involveres som partnere i det omfang dette er muligt. Det er også en forudsætning for, at der kan opbygges kompetencer her i landet”, siger Christian Keldsen til Sermitsiaq.
De 11,8 milliarder kroner til nye militære kapaciteter indgår i en samlet pakke på 14,6 milliarder kroner, til initiativer der skal styrke sikkerheden i Arktis og Nordatlanten. Færøerne er også en del af det indsatsområde der indgår i aftalen.
-mauh