Grøn dansk teknologi i tysk krydstogtskib
Danske VMS Group med base i Frederikshavn skal forsyne krydstogtskibet MS Amadea fra det tyske rejseselskab Phoenix Reisen med et nyt og mere miljøvenligt sæt hjælpemotorer, baseret på den nyeste teknologi fra motorproducenten Wabtec.
VMS Group skal montere miljøvenlige hjælpemotorer i MS Amadea. Foto: VMS Group..
VMS Group skal installere de nyudviklede hjælpemotorer, der er baseret på EGR-teknologien, der minimerer dannelsen af NOx under forbrændingsprocessen. Dermed skal udstødningsgasserne ikke efterbehandles med tilsætning af kemikalier, men overholder alligevel de strengeste krav om emissionsudledning i de internationale regler for søfart.
Under opgraderingen af MS Amadea trækkes der på alle kompetencer i den danske virksomhed, fra salg og projektledelse til design og teknisk service samt de tekniske udregninger af niveauer for støj og vibration til selve opbygningen og testkørsel af de nye motorsæt før de bliver installeret ombord på MS Amadea.
“Det er her synergien i vores mange kompetencer virkelig kommer i spil, og vores erfarne team af dygtige skibsingeniører har arbejdet hårdt på at finde den mest optimale løsning,” siger Kim Rasmussen, CCO i VMS Group.
Efterspørgslen efter grønnere, mere bæredygtige og miljøvenlige løsninger er kraftigt stigende, også i krydstogtindustrien, og det er en klar forventning, at flere virksomheder vil følge i Phoenix Reisens kølvand, skriver VMS Group i en pressemeddelelse.
Kilde: VMS Group