Fredericia Maskinmesterskole får ny rektor

Bestyrelsen for Fredericia Maskinmesterskole har ansat Jens Færgemand Mikkelsen som ny rektor for FMS. Jens Færgemand Mikkelsen har i flere år været en del af ledelsesgruppen på FMS og bl.a. stået i spidsen for arbejdet med skolens institutionsakkreditering.

Foto; FMS.

Jens Færgemand Mikkelsen tiltræder som rektor pr. 1. august, hvor han efterfølger den nuværende rektor Torben Dahl.

”Vi har blandt mange kvalificerede ansøgere valgt den person og profil, vi er overbevist om, er den rigtige til at lede FMS gennem de næste mange år. Jens har siden 2009 kørt et stærkt parløb med Torben Dahl omkring ledelsen og udviklingen af Fredericia Maskinmesterskole”, siger bestyrelsesformand Kim Baarsøe.

Jens Færgemand Mikkelsen er 53 år og har lang ledelses- og maritim erfaring. Han er selv uddannet maskinmester fra Fredericia Maskinmesterskole. Jens har gennem en 10-årig periode bl.a. sejlet som maskinmester og som skibsfører, da han også har navigatøruddannelse. Jens har desuden været ansat 10 år i Farvandsvæsenet, hvor han de sidste 6 år var leder af Farvandsvæsenets Driftscenter i Korsør.

Jens vendte tilbage til Fredericia Maskinmesterskole som underviser i 2007, hvor han primært underviste i ledelsesfag.

"Jeg er meget beæret og utrolig glad for at få lov til at stå i spidsen for Fredericia Maskinmesterskole,” siger Jens Færgemand Mikkelsen.

”Fredericia Maskinmesterskole er en fantastisk arbejdsplads med meget kompetente og engagerede medarbejdere. Vi har været igennem nogle hårde år med besparelser på dagsordenen pga. regeringens omprioriteringsbidrag, men vi har en solid økonomi. Vi har et rigtig godt udgangspunkt for at skifte fokus fra intern tilpasning, til igen at kunne kigge ud og udvikle os mod de ønsker og behov vores aftagere har. Vi ser ligeledes stor interesse fra unge potentielle studerende, der ønsker at læse til maskinmester eller automationsteknolog. Et bedre udgangspunkt kan man ikke ønske sig, og jeg vil gøre mit bedste for at leve op til den tillid og de forventninger, der er til mig i min nye rolle”.

Kilde: Fredericia Maskinmesterskole

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2025Maritimedanmark.dk

OMT tjener styrtende på dansk fregatdesign

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjordtank øger samarbejde med Bunker One

04.09.2025Maritimedanmark.dk

Maritime masterclasses i Asia House

01.09.2025Maritimedanmark.dk

Martec kursister indtager brandskole

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Blue Water udvider på Esbjerg Havn

18.08.2025Maritimedanmark.dk

Dansk maritim datavirksomhed opkøbt af Xenata

18.08.2025Maritimedanmark.dk

DSV´s kommunikationschef stopper efter otte måneder

16.08.2025Maritimedanmark.dk

Stratosfæriske balloner kan styrke arktisk overvågning

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle