Fokus på grøn omstilling på kinesisk søfartsmesse med dansk islæt

Toppen af Det Blå Danmark deltager i øjeblikket i den store kinesiske søfartsmesse Marintec, hvor erhvervsminister Morten Bødskov holdt tale som medvært ved åbningen mandag. Også Danske Rederier, Danske Maritime og flere danske maritime virksomheder deltager i messen, der forventes at få 70.000 besøgende.

Erhvervsminister Morten Bødskov ser på, mens Danske Maritimes direktør, Jenny Braat, underskriver et Memorandum of Understanding om samarbejde og erfaringsudveksling med China Institute of Marine Technology and Economy Center (CIMTEC).. Foto: Danske Martime

Erhvervsminister Morten Bødskov er spydspids i den danske delegation på Marintec China 2023 i Shanghai, der er en af verdens største og mest toneangivende maritime begivenheder.

”Kina er et vigtigt marked for den danske maritime industri, og derfor har jeg taget imod invitationen til at være medvært ved Marintec China. Jeg ser det som et skulderklap til vores ambitiøse rederier og teknologisk stærke udstyrsleverandører, der står klar med de innovative løsninger, som kan bidrage til at få skibsfarten i mål med den grønne omstilling. Samtidig betyder situationen i en verden med globale spændinger, at vi skal indrette os på en måde, hvor vi beskytter danske og europæiske interesser. Den balancegang står vores virksomheder midt i, og som erhvervsminister er jeg til stede for at støtte dem,” siger erhvervsminister Morten Bødskov.

Danske Maritimes adm. dir. Jenny Braat peger på, at den danske maritime industri er blandt de førende i verden på nye løsninger og teknologier, der kan hjælpe skibsfarten til at nå i mål med den grønne omstilling.

“For Danmark har væksten og innovationskraften i den maritime industri en stor betydning. Udstyrsproducenter, værfter, skibsdesignere og serviceleverandører skaber arbejdspladser i alle hjørner af kongeriget, og vi knokler benhårdt på både at styrke vores i forvejen markante globale position og på at blive det næste helt store eksporteventyr for Danmark,” siger Jenny Braat, der glæder sig over opbakningen fra erhvervsministeren til den danske maritime industri.

Også Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier er tilfreds med ministerens fokus på skibsfarten.

“Vi har i dansk skibsfart for længst sat kursen mod en klimaneutral fremtid, men vi skal have hele verden med. Derfor skal vi gøre alt, hvad vi kan, for at skubbe på, så vi kan få den nødvendige internationale klimaregulering af skibsfarten på plads hurtigst muligt. Det vil være en gevinst selvfølgelig for klimaet, men også for de danske rederier, der viser vejen, og dermed er med til at gøre grøn omstilling til en god forretning,” siger Anne H. Steffensen.

Danske udstyrsvirksomheder beskæftiger ifølge Erhvervsministeriet flere end 5.000 mennesker i Kina, og branchens eksport til landet ligger på omkring 4 mia. kr. Det gør landet til det tredjestørste marked for dansk maritimt udstyr.

Danske Maritime har på Marintec China 2023 indgået et Memorandum of Understanding om samarbejde og erfaringsudveksling med China Institute of Marine Technology and Economy Center (CIMTEC).

-emte

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Terma-radar skal beskytte græske fregatter mod droner

24.09.2026Maritimedanmark.dk

Stillstrom og Semco Maritime rykker videre med offshore-opladning

Annonce

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansk start-up afslører omfattende AIS-spoofing i Sortehavet

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Skyggeflåden dropper falske flag og søger ly under det russiske

21.09.2026Maritimedanmark.dk

MSC i forhandlinger om køb af Meyer Werft

10.09.2026Maritimedanmark.dk

25 omkommet i brand på fragtskib i kinesisk værft

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny dry port på vej på Vestfyn

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Torm-ejet scrubber-producent skifter direktør

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Kongsberg Maritime køber finske Steerprop

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Persolit overtager Stæhr Industries

Jobmarked

Se alle

Scandlines

Elektriker til Scandlines

Vil du bruge din el-tekniske faglighed i et maritimt miljø, hvor driftssikkerhed, teknologi og samarbejde går hånd i hånd?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

14.10.2026

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark