Farstad Shipping lægger skibe op
Norske Farstad Shipping ASA planlægger at lægge to PSV- og tre AHTS-skibe op i Norge på grund af den fortsatte svækkelse af offshore-markedet. Det betyder, at cirka 100 offshore-ansatte, hovedsageligt nordmænd, vil blive afskediget.
”Det at lægge skibe op og afskedige vores medarbejdere er en smertefuld forholdsregel, specielt for de af vores ansatte, der bliver personligt berørt af det. Det er dybt beklageligt, men nødvendigt på grund af den nuværende markedssituation”, siger Karl-Johan Bakken, adm. direktør for Farstad Shipping.
Farstad Shipping er fuldstændigt fokuseret på at sikre kontrakter og beskæftigelse til sine skibe og besætninger.
”Selvom det ser sort ud nu, ved vi, at der vil komme bedre tider. Vi har været gennem storme før. Mit mål nr. et er at se os vende tilbage til en styrket position med vores skibe og medarbejdere tilbage i forretningen”, tilføjer Karl-Johan Bakken.
”Det er imidlertid ikke en opgave, jeg selv kan klare, men sammen med alle vores højt kvalificerede medarbejdere i Farstad Shipping, som gør deres bedste for virksomheden hver evig eneste dag”, siger Karl-Johan Bakken.
Farstad Shipping har allerede lagt to skibe op i Norge og to i Asien. Farstad Shippings flåde består af 62 skibe, heraf 31 AHTS’er, 25 PSV’er og seks subsea, desuden er yderligere et subsea-fartøj ved at blive bygget.
Kilde: Farstad Shipping
