Endnu en topchef forlader DFDS

Efter de annoncerede ændringer i toppen af DFDS, hvor Niels Smedegaard forlader sin stilling og efterfølges af Torben Carlsen, er Henrik Holck - EVP People & Ships - blevet fyret

Maritime Danmark skrev tidligere på dagen, at Henrik Holck selv har besluttet, at han ikke ønsker at være en del af det fremtidige ledelsesteam. Dette er ikke korrekt. Henrik Holck valgte ikke selv at gå, men blev afskediget. Vi beklager fejlen der skyldes vores tolkning af en intern DFDS-meddelelse.

"Alt har sin tid, og jeg kan se tilbage på næsten 12 fantastiske år under Niels Smedegaard. Jeg har meget godt lide at arbejde med DFDS, og jeg takker alle i People & Ships Division for deres støtte og store indsats for DFDS, ikke mindst det utroligt dygtige og dedikerede ledelsesteam i divisionen", siger Henrik Holck.

"DFDS er et fantastisk firma med fantastiske medarbejdere, og jeg er sikker på, at det fortsat vil være et meget succesfuldt firma under Torben. Jeg ønsker ham alt det bedste med at danne sit nye ledelsesteam, og jeg er overbevist om, at DFDS vil have en god fremtidig rejse med Torben ved roret", siger Holck.

Niels Smedegaard, der hyrede Henrik i 2007 og har været sin chef siden, siger:

"Henrik fortjener en stor tak for hans store bidrag til DFDS, for vores samarbejde i direktionen og for støtte og dedikeret indsats for DFDS gennem også udfordrende tider. Han fortjener særlig kredit for sit eksemplariske samarbejde med fagforeningerne, vores kollektive overenskomstforhandlinger med Metal Maritime for navigatører, det sociale arbejdsmarkedsgrundlag med Metal Maritime. Henrik kan også se tilbage på deltagelse i mange af vores succesfulde projekter som fyrtårn, lyskryds og starlight og hans resultater med integrationen af norfolkline. Hans seneste præstation er hans dedikerede arbejde med planlægning og beslutning om et nyt hovedkvarter. Jeg takker Henrik for det gode samarbejde vi har haft og ønsker ham alt det bedste i fremtiden."

I en kommentar til beslutningen om, at Henrik Holck ikke længere ønsker at være en del af rederiets topledelse, skriver formand for Metal Maritime Ole Philipsen, at han vil savne Henrik Holck.

”Henrik Holck bragte personalepolitikken i DFDS fra minus-position til erhvervets førsteplads med nytænkning og nyskabende tiltag. Han har vist søfartserhvervet, at CSR ikke bare er noget man skal tale om for at lyde smart og være ajour med tidsånden, men noget man skal praktisere. Han har også vist, hvordan det gøres”, skriver Ole Philipsen.

”Jeg skal være den første til at indrømme, at det har krævet sit at være bare nogenlunde på omgangshøjde med hans mange ideer. "Plejer" har ikke lang levetid hos ham. Nytænkende og begavede mennesker deler altid vandene, men ingen, der har oplevet Henrik som mod- og medspiller, kan betvivle, at han altid er retskaffen, tager ansvar, tænker ud af boksen og er 100 pct. loyal i indgåede aftaler”.

Henrik Holck er idemanden bag Den Sociale Arbejdsmarkedsfond, som rederiet etablerede sammen med os i Metal Maritime. Fonden yder hjælp til ansatte i rederiet i socialt udsatte situationer.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Nævnt i denne artikel:

Relateret indhold

10.07.2026Maritimedanmark.dk

Ingen ny færgeforbindelse til Bornholm

08.07.2026Maritimedanmark.dk

Nye kampe skaber tvivl om fredsproces

Annonce

08.07.2026Maritimedanmark.dk

Nye kampe skaber tvivl om fredsproces

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Stigende optag på maskinmesteruddannelserne

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course