DTU i front for samarbejde om nye e-fuels
En fornem, international formandspost sætter DTU i front for forskning i tilpasning af motorer, når nye elektro-fuels, ammoniak og methanol i de kommende år vinder indpas i skibs- og flytrafikken, skriver DTU i en pressemeddelelse.
Til højre Jesper Schramm sammen med seniorforsker Rasmus Cordtz og forskningsassistent Thomas Berg. Foto: DTU Mekanik.
Det internationale Energiagentur, IEA, har netop valgt professor Jesper Schramm fra DTU Mekanik som formand for det teknologiprogram, der omhandler avancerede motorbrændstoffer.
Det er yderst sjældent, at den ære tilfalder Danmark i det fornemme selskab, som energiagenturet udgør, hvor verdens dygtigste forskere og virksomheder er samlet, skriver DTU.
Helt overraskende er det nu ikke, at DTU og Jesper Schramm får lov til at stå i spidsen for teknologiprogrammet i de kommende år. Danmark er nemlig på flere felter helt i front på området, bl.a. med forskning i alternative brændstoffers påvirkning af motorer.
”De næste år får vi med formandsposten mulighed for i stor udstrækning at præge den internationale indsats. Teknologiprogrammet samler typisk kræfterne på tværs af medlemskredsen, der omfatter alle de store nationer inden for forskning i brændstoffer og motorer. I de kommende år vil særligt de alternative brændstoffer, som også går under betegnelsen e-fuels eller Power-to-X blive prioriteret,” siger Jesper Schramm.
Udnævnelsen giver DTU og danske virksomheder en unik adgang til verdens største ekspertise på området. Det kan bl.a. gavne det store projekt, som danske virksomheder og interesseorganisationer præsenterede i fjor om etablering af et brint og e-fuels i et anlæg i Storkøbenhavn og MAN Energy Solutions udvikling og introduktion af en skibsmotor, der anvender e-fuel, ammoniak, som brændstof.
DTU skal foreløbig varetage formandskabet for IEA’s motorbrændstof teknologipro- gram i de kommende 2 år.
Kilde: DTU