DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

P&O Ferries henter den mangeårige direktør i DFDS, Kasper Moos, ind som ny CEO. Han afløser den kontroverseille Peter Hebblethwaite, der fik tilnavnet “Britains most hated boos” efter en voldsom fyringsrunde, derefterfølgende førte til lovændringer.

Kasper Moos tiltræder som ny topchef i rederiet P&O Ferries i slutningen af september.. Foto: Linkedin-profil

Ifølge flere medier tiltræder Kasper Moos sit nye job i slutningen af september og efter 14 år i DFDS - senest som vice president og chef for passagerdivision - kender han konkurrencesituationen ud og ind på Kanalen, hvor han som topchef for P&O Ferries skal konkurrere med sin gamle arbejdsgiver.

Kasper Moos skrev i et memo til P&O Ferries medarbejdere torsdag ifølge Sky News:

"Dette er et globalt anerkendt brand i færgebranchen, som i dag leverer vitale passager- og fragtruter mellem Storbritannien og det europæiske fastland – og internt i Storbritannien. Jeg ser frem til at komme i gang, fortsætte transformationen af dette fantastiske selskab og sikre, at vi giver vores kunder den høje servicekvalitet, de har brug for.”

Den hidtidige CEO, Peter Hebblethwaite blev i 2022 genstand for massiv kritik, da P&O Ferries – der er ejet af Dubai-baserede DP World – fyrede 800 medarbejdere uden varsel. Flere fik besked om fyringen via en videomeddelelse og episoden udløste politisk storm i Storbritannien og førte til lovændringer, der styrker arbejdstageres rettigheder og til øgenavnet “Britains most hated boos”.

Ganesh Raj, der er COO for P&O Ferries ejer, DP World Marine Services Global kalder Kasper Moos for en “inspirerende leder med omfattende erfaring i branchen”.

“Jeg er meget glad for, at han nu tiltræder som CEO for P&O Ferries og skal lede selskabet mod fremtidig succes,” siger udtaler Ganesh Raj.

P&O Ferries transporterer årligt 4,5 mio. passagerer på ruter mellem Storbritannien og europæiske havne som Calais og Rotterdam samt på ruten mellem Nordirland og Skotland.

Rederiet blev hårdt ramt af først Brexit og siden Covid-19 pandemien, der førte til færre passagerer og lavere fragtmængder. Det førte til lukningen af flere ruter og enorme underskud. I regnskabsåret 2021 lød nettotabet på omkring 375 mio. pund og i 2022 tabte rederiet 249 mio. pund efter skat ifølge Sky News.

Siden er det lykkes at stabilisere driften og tabet blev i 2023 reduceret til godt 90 mio. pund.

Regnskabet for 2024 er endnu ikke offentliggjort, men danske Kasper Moos har uden tvivl et stort stykke arbejde foran sig for at få det 187 år gamle rederi på ret køl.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Stena Line lukker Grenå-Halmstad overfarten

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen skal have ny CEO.

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn kendt skyldig i uagtsomt manddrab

02.02.2026Danish Pilot Service

Sponseret

Danish Pilot Service flytter til nyt domicil

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Iran advarer USA imod at angribe

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Ny flydekran til Femern Bælt-projektet

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Undersøisk inspektionsskib placeres i Frederikshavn

31.01.2026Maritimedanmark.dk

Danske Rederier: Skibsfarten bør indgå i Danmarks totalforsvar

Jobmarked

Se alle

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Skipper/prøvetager til Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljøs miljøskibe

Har du lyst til at arbejde med overvågning af miljøtilstanden i de danske farvande? Og er du frisk på at supplere dine maritime kompetencer med viden om prøvetagning og havmiljø? Har du lyst til at være en del af et engageret og fagligt stærkt team? Så har vi stillingen til dig som skipper/prøvetager.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course