DFDS øger på Cuxhaven- Immingham
Den stadigt stigende efterspørgsel efter godstransport mellem Tyskland og England har fået DFDS til at indsætte et større skib på sin fragtrute mellem Cuxhaven og Immingham. Det større Britannia Seaways erstatter straks MS Clipper Point.
Britannia Seaways.
”Britannia Seaways tilbyder en samlet kapacitet på 160 fragtenheder og 250 biler. Vi øger med denne ændring vores lastekapacitet med 30 procent”, siger den linjeansvarlige leder, Ortolf Barth.
Sammen med det andet skib på denne rute, Hafnia Seaways, med en tilsvarende kapacitet, tilbydes kunderne transport af 160 trailere og 250 biler på hver af de fem ugentlige afgange.
”Ændringerne foretages for at forberede den stadigt stigende efterspørgsel af højfrekvente transport af nye biler, større tonnagekapacitet, flere kunder og øget lastvolumen på vores skibe”, siger Ortolf Barth.
Den nuværende situation på Den Engelske Kanal, giver i øjeblikket øget efterspørgsel for transporter med chauffør. Mange kunder vælger andre færgeruter for at undgå risikoen for lange bilkøer.
Den tredje juli øgede DFDS Seaways kapaciteten på fragtruten mellem Rotterdam og Felixstowe med en ekstra afgang i begge retninger. Årsagen var stor efterspørgsel blandt kunderne og stor volumenvækst.
Kilde: Maritim Heute