DFDS henter færgechef i CMA CGM
Det bliver den 40-årige franskmand, Mathieu Girardin, der bliver ny chef for færgedivisionen i DFDS og dermed afløser Peder Gellert Pedersen, der trækker sig efter 28 år i DFDS. Girardin kommer fra en stilling som chef for CMA CGM´s Short Sea Lines Europe og Containerskibe.
Arkivfoto..
“Jeg er glad for at byde velkommen til Mathieu Girardin, der kommer med en fantastisk blanding af operationelle og virksomhedsmæssige kompetencer til DFDS´s fortsatte vækstrejse,” siger Torben Carlsen, CEO i DFDS.
Girardin bliver også medlem af DFDS´s topledelse, når han tiltræder i oktober 2022. “Et af de for mig vigtigste motiver er at videreudvikle DFDS´s pålidelige og effektive færgenetværk og tjenester til kunderne og samtidig transformere DFDS til et grønt færgeselskab,” siger Mathieu Girardin.
Han skal nu løfte en tung arv fra Peder Gellert Pedersen, der går på pension efter en menneskealder i DFDS.
“Peder Gellert Pedersen har været afgørende i forhold til at udvikle DFDS til et af Europas ledende færgerederier. Det har været en stor fornøjelse og privilegium for mig at arbejde sammen med Peder siden 2009, siger Torben Carlsen.
Kilde: DFDS