DESMI opkøber Nordan Marine

Pumpevirksomheden DESMI har opkøbt Nordan Marine, der leverer service- og reparationsløsninger til last- og brændstofhåndteringssystemer.

Aftalen om DESMI´s opkøb af Nordan Marine er på plads.. Foto: DESMI

"Som en del af vores vækststrategi ønsker vi at levere de produkter og løsninger, som rederier og skibsværfter har brug for – især i forbindelse med overgangen til grønne brændstoffer," siger Rasmus Folsø, Head of New Green Solutions hos DESMI. Et globalt servicenetværk er afgørende for at sikre, at disse nye løsninger bliver implementeret med succes, skriver DESMI i en pressemeddelelse.

Nordan Marine besidder ifølge DESMI en omfattende ekspertise og en stærk position på markedet for gasfragtskibe, hvilket gør dem til et perfekt match for DESMI’s vækstplaner.

"Vi er begejstrede for at byde Nordan Marine velkommen i DESMI-familien. Deres ekspertise vil supplere vores serviceudbud og styrke vores løfte om at støtte overgangen til grønne brændstoffer," siger Humphrey Lau, Group CEO hos DESMI.

Nordan Marine blev stiftet i 2011 af Kent Mahon Krogh og Allan Bech med målet om at skabe en global virksomhed inden for service til marineindustrien. Gennem årene har de udviklet virksomheden til i dag at være en førende aktør på verdensplan, særligt inden for service af gasfragtskibe.

DESMI opererer over hele verden med kontorer i 21 lande og mere end 1.100 medarbejdere, mens Nordan Marine beskæftiger omkring 30 medarbejdere.

-emte

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

25 omkommet i brand på fragtskib i kinesisk værft

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny dry port på vej på Vestfyn

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Persolit overtager Stæhr Industries

29.08.2026Maritimedanmark.dk

Saildrone affyrer missiler fra ubemandet sejlskib

29.08.2026Maritimedanmark.dk

Canada bestiller seks isbrydere for tocifret mia-beløb

27.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime styrker samarbejde om emissionsreduktion

26.08.2026Maritimedanmark.dk

Orskov Yard opgraderer flydedok

24.08.2026Maritimedanmark.dk

Færge ombygges til plug-in hybrid

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle