Danske Rederier: Der kommer til at gå nogle uger

Danske Rederier kalder det "positivt", at en aftale om at stoppe krigen mellem Iran og USA angiveligt er på vej. Men normalisering af trafikken gennem Hormuz har længere udsigter.

Vi følger situationen tæt, siger Jacob K. Clasen, viceadm. dir. i Danske Rederier om aftalen mellem Iran og USA.. Foto: Danske Rederier

"Det er positivt, at der nu tilsyneladende ligger en aftale. Vi mangler stadig konkrete garantier, før vi kan forholde os til gennemsejling af Hormuz, men indtil videre forlyder det, at strædet kan åbne, når aftalen er skrevet under fredag. Der kommer dog til at gå nogle uger, før skibstrafikken er normaliseret,” skriver viceadministrerende direktør i Danske Rederier, Jacob K. Clasen, i en skriftlig kommentar til Maritime Danmark.

Aftalen er ikke en egentlig fredsaftale, men tilsyneladende et håndslag mellem parterne på, at de i løbet af de kommende 60 dage, skal forhandle alle emner på plads. Det handler bl.a. om fremtiden for Irans atomprogram  - selve årsagen til, at USA angreb Iran. Den gang i februar lød det også fra Donald Trump, at målet var et regimeskifte. Det er som bekendt ikke sket.

Det står heller ikke tydeligt, hvad der kommer til at ske i Hormuz-strædet. Ifølge iranerne vil trafikken gennem strædet blive reguleret af dem i samarbejde med Oman.

Donald Trumps forventning er, at strædet vil forblive "åbent og toldfrit”.

“Vi følger selvfølgelig situationen tæt,” lyder det fra Jacob K. Clasen.

Generalsekretæren for International Champer of Shipping, Thomas A. Kazakos, skriver i en udtalelse, at meddelelsen om aftalen “kommer som en lettelse for de 20.000 søfarende, der er blevet fanget midt i denne krig. Deres sikre afrejse fra regionen skal have højeste prioritet, men det vil tage tid,” konstaterer han.

“Det grundlæggende princip om fri sejlads er blevet tilsidesat under krigen, og mange søfarende er desværre blevet såret eller har mistet livet. Efterhånden som vi forhåbentlig bevæger os mod fred, må vi se en permanent tilbagevenden til, at skibe kan passere gennem Hormuzstrædet uhindret og uden at skulle betale afgifter eller være underlagt andre former for godkendelsesordninger.”

Men det er parterne tilsyneladende ikke enige om.

-emte

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland åbner op for udenlandske kaptajner

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle