C-leanship klar til at erobre verden

Den danske virksomhed C-leanship har sammen med en partner, Saab Underwater System, udviklet en ny innovativ undervandsrobot som kan bundrense skibe mens de lægger i havn. Nu søger virksomheden en kapitalstærk investor

”Som gammel kapsejler har jeg mange gange erfaret hvor vigtigt en ren skibsbund er for vores boatspeed. Deraf opstod ideen om at udvikle en undervandsrobot som kan rense bunden på store skibe mens de ligger i havn uden at det påvirker deres tidsplaner”, siger C-leanships grundlægger Jesper Højer.

Status lige nu er, at proof of concept og designt nu er ved at være tilendebragt. Næste skridt er at få fundet den tredje og sidste partner og investor, og få fremstillet af den første full-size undervandsrobot som kommer til at opererer i Singapore havn.

I projektet starter op i Singapore skyldes, at myndighederne der var hurtig til at se den forretningsmæssige fordel de vil opnå ved at kunne facilitere en service med et stort potentiale for brændstofbesparelse.

”Singapore er på mange måder et slaraffenland for maritime iværksættere, men jeg håber meget at vi kan finde vores medinvestor i den danske maritime industri til denne internationale clean tech servicevirksomhed”, siger Jesper Højer, C-leanship.

Saab Venture har gennem deres søsterselskab Saab Underwater System trukket det store læs med at udvikle selve robotten, mens C-leanships bestyrelsesformand Tomas Dyrbye og Jesper Højer har fokuseret på at opbygge relationer til de relevant stakeholders der i sidste ende skal sige god for skrogrensningen inde i havnen.

I den proces har C-leanship haft stor fordel af at kunne trække på EMUC.

”Alle iværksættere har brug for et netværk hvis de skal lykkes. Og for mig har Steen Sabinsky fra Europas Maritime Udviklingscenter været en enestående facilitator, og er det fortsat”, siger Jesper Højer.

”I Danmark findes alle de kompetencer som man som maritim iværksætter kan drømme om og jeg har mødt megen stor imødekommenhed fra alle jeg har kontaktet. Bl.a har Mærsk Line fra starten været yderst hjælpsom med at skaffe information og stille skibe til rådighed for tests.”

”Jeg er stolt af at Jesper er kommet så langt med sit iværksætter projekt, selv om han har været igennem mange udfordringer, op og nedture. Men fordi han er stædig, meget forretningsorienteret og har troet på sin ide så er han tæt på målstregen, hvor opfindelsen kan bruges i en forretning”, siger direktør Steen Sabinsky fra EMUC.

”Jesper var tidligt igennem en seance med EMUC’s Iværksætter Mentor hvor han blev udfordret, inspireret og fik gode ideer med hjem til udviklingen af hans ide til et egentligt produkt. Jeg har coachet og støtte Jesper i gennem 4 år og jeg ser gerne at hans miljørigtige opfindelse snart kommer nogle af verdens skibe og rederier til gavn”, siger Sabinsky.

C-leanship er en start-up virksomhed, der udvikler fjernstyrede maskiner til skrogrensning af store skibe. Maskinerne kan rense hurtigere, mere skånsomt, mere sikkert og mere miljøvenligt end

de nuværende teknologier.

Målet er at etablere rensestationer i centrale havne drevet sammen med lokale joint venture partnere sikre at skibsredere kan få renset deres skrog med kort varsel og uden af afbryde deres tidsplaner.

Virksomheden er grundlagt og ledet af Jesper Højer, og ejet i samarbejde med Saab Ventures, Sverige.

Teknologien er udviklet i samarbejde med blandt andre AP Møller-Mærsk og Hempel, med finansiel støtte fra Den Danske Maritime Fond

og Energiteknologisk Udviklings-og Demonstrationsprogram .

EMUC har været mentor og støtte fra start af projektet.

Du kan læse mere om virksomheden HER

Kilde: EMUC

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmark og Kina indgår aftale om grøn skibsbygning

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Generationsskifte hos Lyngsaa

22.01.2026Maritimedanmark.dk

Dødelige ulykker på tyrkiske skrotværfter

15.01.2026Maritimedanmark.dk

Orskov Yard sætter ny omsætningsrekord - igen

08.01.2026Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

28.12.2025Maritimedanmark.dk

Maritime iværksættere: NextMariner

22.12.2025Maritimedanmark.dk

Fayard fastholder omsætning og resultat

20.12.2025Maritimedanmark.dk

Nyt maritimt datacenter på vej

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course