A.P. Møller Holding køber Unilabs

A.P. Møller Holding har købt koncernen Unilabs der driver mere end 200 laboratorier og 180 billedbehandlingscentre i 15 lande. Virksomheden beskæftiger 12.600 medarbejdere, Unilabs har en omsætning på 2 milliarder euro.

"For et par år siden indledte AP Møller Holding en fornyelse af AP Møller-koncernen ved at udvide til nye aktiviteter der leverer løsninger på samfundsmæssige udfordringer”, siger Robert M. Uggla, CEO hos A.P. Møller Holding.

”Tidlige, korrekte og effektive diagnostiske tjenester redder ikke kun liv og reducerer menneskelig lidelse, men muliggør også mere effektive og målrettede behandlinger. Som et resultat heraf er diagnostik et kritisk grundlag for den vigtige overgang fra volumenbaseret til værdibaseret pleje, for at reducere mængden af anvendte medicinske ressourcer, og for at give bedre patientresultater", siger Robert M. Uggla.

Unilabs’ omfattende netværk af kliniske laboratorier, blodopsamlingscentre og billeddiagnostiske centre i hele Europa og udvalgte nye markeder udfører årligt 210 millioner laboratorietests og 4 millioner billeddiagnostiske undersøgelser.

Unilabs' aktiviteter omfatter specialitet og rutinemæssig laboratorietestning, som rummer en høj grad af automatisering og et lokalt logistiktilbud. Andre væsentlige aktiviteter omfatter patologi- og radiologitjenester, hvor Unilabs nyder godt af et omfattende netværk af billeddiagnostiske centre, en unik digital platform og store netværk af patologer og radiologer.

"Vi er overbeviste om, at Unilabs tilbyder en vigtig løsning på samfundets sundhedsudfordringer, langt ud over nutidens pandemi. Dedikeret specialistviden, industriel skala og procesexcellence er kritiske succesfaktorer for at blive en betroet partner for sundhedsudbydere. AP Møller Holding vil fortsætte investeringerne i disse kritiske kerneegenskaber”, siger Jan T. Nielsen, CIO i A.P. Møller Holding Parterne er blevet enige om ikke at afsløre købsprisen. Transaktionen er betinget af godkendelse af de relevante konkurrencemyndigheder.

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2025Maritimedanmark.dk

OMT tjener styrtende på dansk fregatdesign

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjordtank øger samarbejde med Bunker One

04.09.2025Maritimedanmark.dk

Maritime masterclasses i Asia House

01.09.2025Maritimedanmark.dk

Martec kursister indtager brandskole

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Blue Water udvider på Esbjerg Havn

18.08.2025Maritimedanmark.dk

Dansk maritim datavirksomhed opkøbt af Xenata

18.08.2025Maritimedanmark.dk

DSV´s kommunikationschef stopper efter otte måneder

16.08.2025Maritimedanmark.dk

Stratosfæriske balloner kan styrke arktisk overvågning

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle