Amerikanske banker ind i shipping
De amerikanske banker opfordres nu til at gå ind i shippingmarkedet og fylde det hul der er opstået, fordi de nye Basel III-regler gør de vanskeligt for de europæiske banker, at låne penge ud til shipping.
Traditionelt er det de europæiske banker der har stået for finansieringen af shippingmarkedet, men hvis de amerikanske banker griber situationen rigtig an, har de nu mulighed for at komme ind på markedet.
”Amerikanske banker har en enestående mulighed for at hjælpe. ikke kun den amerikanske men hele den internationale skibsfart, og den mulighed bør de gribe”, siger Harris Antoniou, Global Head of Energy, Commodities & Transportation i ABN AMRO.
Ifølge Antoniou er hollandske ABN AMRO en af de meget få europæiske banker, der har valgt at udvide deres udlån til shippingbranchen.
Kilde: ifw.com
