Alfa Laval etablerer testcenter for LNG

Alfa Laval Test & Training Centre i Aalborg bliver snart udvidet til fem gange den nuværende størrelse. Udvidelsen bliver fokuseret på LNG og andre alternative brændstoftyper, og det skaber verdens mest avancerede testcenter for miljø- og forbrændingsteknologi.

”LNG og andre brændstofalternativer vil spille en nøglerolle i forhold til at leve op til den maritime industris miljø- og energiudfordringer. Gennem udvidelsen af Alfa Laval Test & Træningscenter vil vi støtte dette skifte med avanceret teknologiudvikling”, siger Peter Leifland, leder af Alfa Lavals Marine & Diesel Division.

Alfa Lavals test- og træningscenter åbnede for to år siden og er en vigtig facilitet med et 250 kvadratmeter stort testområde, hvor der står en 2 MW dieselmotor og udstyr fra alle Alfa Lavals maritime produktgrupper, som til sammen skaber det tætteste, man kan komme på en simulering af et fuldskala kommercielt skib.

Nu bliver dette testcenter udvidet med yderligere 1.100 kvadratmeter, som skal fokuseres på miljø- og forbrændingsteknologi i skibe, der sejler på LNG eller andre alternative brændstoffer. Den nye del af testcentret ventes at kunne blive sat i drift i 2016-17.

Om 15 år forventes det, at 7.000 skibe vil sejle på LNG mod kun 500 i dag.

”Det er en betydelig ændring, drevet delvist af den successive stramning af NOx- og SOx-reguleringer af IMO. LNG er en attraktiv løsning, fordi det reducerer NOx med 85-90 procent og stort set eliminerer SOx”, siger Bodil Nielsen, Test & Training Centre Manager hos Alfa Laval.

Kilde: Alfa Laval

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

20.02.2026Maritimedanmark.dk

Dansk-kinesisk batterisamarbejde

18.02.2026Maritimedanmark.dk

Maritime iværksættere: EnCoat

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

09.02.2026Maritimedanmark.dk

Nye EU-sanktioner mod Rusland kan ramme Fayard

09.02.2026Maritimedanmark.dk

Assens Skibsværft tangerer rekordresultat

06.02.2026Maritimedanmark.dk

Opgiver stor udvidelse i Aalborg Havn

04.02.2026Maritimedanmark.dk

Jobi Værft indgår gigantkontrakt med forsvaret

04.02.2026Maritimedanmark.dk

Wärtsilä øger øger overskud og produktionskapacitet

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Arktiske patruljeskib skal samles i Frederikshavn

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course