Åbent brev til politikerne

”Det hjælper ikke på jer politikers troværdighed, at det kun er i forbindelse med kapringer/frigivelse af gidsler, i kommer frem i medierne, og siger et par bevingede ord, for derefter at gå i dvale få dage efter”, skriver forhenværende navigatør Poul Larsen, som en reaktion på kommentarerne efter befrielsen af to gidsler i Somalia.

Den 25. januar blev 2 gidsler, hvoraf den ene var dansk statsborger, befriet fra deres fangenskab hos de somaliske pirater i en aktion udført at amerikanske Navy Seals. Det var dagens topnyhed i alle medierne.

Det var absolut også en glædelig nyhed, ikke mindst for Poul Hagen Thisted og hans familie, som igennem tre måneder har, måtte leve i uvished om mandens skæbne. Jeg blev naturligvis også glad for nyheden, og deler den glæde og lettelse frigivelsen medførte. Men jeg tænker også umådeligt meget på det triste faktum, at en af mine tidligere kollegaer og hans besætning forsat er i piraternes vold, nu på 13ende måned. Deres skæbne er desværre forsat, at være gidsler med al den gru dette må indebære.

Befrielsesaktionen blev også grundlag for, at flere danske politikere kom frem i medierne med mere eller mindre heldige udtalelser. Udenrigsministeren proklamere straks, at de tilbageværende danske gidsler absolut ikke skal regne med at blive befriet i en lignende aktion. Han kom dog ikke frem med noget om, hvad den danske regering så ville gøre for at hjælpe gidslerne fra Leopard.

Endvidere mente han, at der var stor forskel på gidselsituationen for de befriede gidsler, og gidslerne fra Leopard, da det amerikanske gidsel havde en livtruende sygdom, der krævede handling her og nu!

Jeg kan ikke lade være med at tænke på, hvordan helbredstilstanden er for besætningen fra Leopard, og forstår derfor ikke Udenrigsministerens udtalelse, om den store forskel på de to gidselsituationer!

DF var hurtig på banen med et krav om handlig fra regeringens side. Her så man gerne, at danske specialstyrker blev sat ind i en lignende aktion. Ifølge DF’s Udenrigsordfører, Søren Espersen, burde danske gidsler ikke kun befries, når de tilfældigvis var sammen med amerikanske gidsler. Han mener, at danske specialstyrker er lige så dygtige, som Navy Seals og kan sagtens gennemføre aktioner på somalisk fastland.

Jeg skal ikke gøre mig klog på, om det ville være en god eller dårlig ide. Det var der flere eksperter i dagens løb, der gjorde. Og, der var også delte meninger blandt dem. Min umiddelbare reaktion var, selvfølgelig skal Danmark iværksætte en lignende aktion. Samtidig sagde min fornuft mig, at det kunne få katastrofale følger for gidslerne, hvis aktionen ikke lykkedes. Alene den vellykkede aktion, der netop er gennemført, kan desværre også give bagslag, og medføre yderlig pres på gidslerne.

Jeg må på det kraftigste opfordre politikerne til at tage sig sammen, og få noget sat i gang for at få Leopards besætning fri. Det kan ikke hjælpe bare at komme med intetsigende garantier for, at man gør alt for at finde en løsning. Det har stået på i over et år, og man er stadig ikke kommet en løsning nærmere. Nu må det være regeringens simple pligt at træde aktiv ind i en frigivelse. Det er mennesker i yderste nød det drejer sig om, ikke en eller anden tilfældig ”handelsvare”, selv om nogle sikkert betragter det som sådant.

Diverse Udenrigsministres ulidelige bemærkninger om, - at regeringen sandelig ikke forhandler med pirater – har vi hørt til bevidstløshed. Den fritager absolut ikke regeringen til at agere på anden fornuftig vis. Det hjælper ikke på jer politikers troværdighed, at det kun er i forbindelse med kapringer/frigivelse af gidsler, i kommer frem i medierne, og siger et par bevingede ord, for derefter at gå i dvale få dage efter.

På vegne af mine tidligere kollegaer, som har deres daglige arbejde i den danske handelsflåde, mine meddebattører på Face Book siderne – Straf Piraterne – og – Gruppen for Leopards besætning besætnings frigivelse -, som dagligt debatterer piratproblemet på et rimeligt seriøst plan, vil jeg lade denne opfordring gå videre.

Mvh.

Poul Erik Larsen Forhenværende navigatør

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

25.01.2026Maritimedanmark.dk

Eftersøgning i Det Sydkinesiske Hav fortsætter

24.01.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmark udstationerer fregat ved Grønland

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Frankrig border skyggetanker i Middelhavet

22.01.2026Maritimedanmark.dk

Søfolk efterlades i rekordstort omfang

21.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmark verdens 9. største søfartsnation

21.01.2026Maritimedanmark.dk

Ny elfærge kortvarigt på grund

21.01.2026Maritimedanmark.dk

USA border syvende skyggeflådetanker

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.02.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark