Aarhus Havn intensiverer droneovervågning

Selvom Aarhus Havn i mange år har arbejdet med sikkerhed og beredskab, har havnen den seneste tid yderligere styrket overvågningen af luftrummet som følge af det generelle trusselsbillede. Det sker for at understøtte beskyttelsen af havnen som kritisk infrastruktur.

”Vi arbejder altid på at øge sikkerheden både fysisk og digitalt, og systemerne, der kan overvåge luftrummet, har været på vej i flere år. Det ændrede trusselsbillede og hændelserne i efteråret har dog fået os til at fremskynde arbejdet”, siger Daniel Møller Jensen, der er Head of Communications & Press hos Aarhus Havn. Foto: Aarhus Havn

Aarhus Havn er Danmarks største erhvervshavn og er et vigtigt led i den danske infrastruktur. Det stiller store krav til sikkerheden, og i takt med at trusselsbilledet gennem de seneste år har ændret sig, er også luftrummet over havnen blevet et fokusområde.

I efteråret oplevede flere danske lufthavne, at uvedkommende droner krænkede deres luftrum. Luftrummet over havnen bliver i dag overvåget med nye systemer, der giver sikkerhedspersonalet mulighed for at opdage uvedkommende droner over det ISPS-sikrede område.

”Vi arbejder altid på at øge sikkerheden både fysisk og digitalt, og systemerne, der kan overvåge luftrummet, har været på vej i flere år. Det ændrede trusselsbillede og hændelserne i efteråret har dog fået os til at fremskynde arbejdet”, siger Daniel Møller Jensen, der er Head of Communications & Press hos Aarhus Havn.

Læs også: Nyt EU-system for digital transportdokumentation forenkler arbejdsgange

Droner flyver med jævne mellemrum over kajerne i Aarhus. De bliver brugt til at opmåle arealer eller bulk-mængderne på dem. De bliver også brugt i forbindelse med det nye byggeri ved Omniterminalen, og så bliver de brugt til at tage billeder fra luften, som anvendes til kommercielle formål. Men al droneflyvning kræver en tilladelse fra Aarhus Havn. Ellers har havnen som følge af en ny lov ret til at neutralisere dronen. En ret, der kan være svær at udøve i praksis.

”Hvis vi som havne skal begynde at neutralisere dronerne, så bevæger vi os ind på myndigheders domæne og påtager os et ansvar, som politiet og forsvaret sidder med. Det er kompetencer, havnenes ansatte ikke besidder på nuværende tidspunkt”, siger Tine Kirk, der er direktør i Danske Havne.

På havnen i Aarhus er udgangspunktet fortsat, at en situation, hvor en uautoriseret drone på området er indblandet, skal håndteres i dialog med de relevante myndigheder.

"Der er mange berøringsflader mellem havne og myndigheder, men ansvaret for luftrummet ligger grundlæggende hos myndighederne. Hvis vi oplever droner, der ikke samarbejder, er det dem, der har kompetencerne til at reagere hurtigt og effektivt”, siger Daniel Møller Jensen.

Kilde: Aarhus Havn

/ PiB

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

14.02.2026Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn intensiverer droneovervågning

12.02.2026Maritimedanmark.dk

CFO er udpeget som konstitueret CEO i havneselskab

11.02.2026Maritimedanmark.dk

Containerrekord på Fredericia Havn

09.02.2026Maritimedanmark.dk

ADP investerer 5 mio. kr. i nye kontrolfaciliteter

07.02.2026Maritimedanmark.dk

Snefygning sender kutter til bunds

06.02.2026Maritimedanmark.dk

Havnedirektør fratrådt med øjeblikkelig virkning

04.02.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk Bjærgning ved tyske Lürssen Werft i Rendsburg

30.01.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals kan få nøglerolle i Panama

Jobmarked

Se alle

Oljola Terminals

Terminal Operator

Do you enjoy working in a close team where quality, safety, and flexibility truly matter? Are you curious by nature, technically inclined, and motivated by variety rather than routine? Then this might be your next step.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Skipper/prøvetager til Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljøs miljøskibe

Har du lyst til at arbejde med overvågning af miljøtilstanden i de danske farvande? Og er du frisk på at supplere dine maritime kompetencer med viden om prøvetagning og havmiljø? Har du lyst til at være en del af et engageret og fagligt stærkt team? Så har vi stillingen til dig som skipper/prøvetager.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Anti-Bribery and Corruption - Global (E-learning course - afholdes løbende)

This global course provides an overview of the rules and regulations associated with bribery and corruption in the workplace. You will learn about the legislation outlined in different anti-Bribery laws and how this translates into the workplace. You will also gain knowledge and awareness on what appropriate actions you should take if you have any concerns relating to bribery and corruption.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Assessor Initial Awareness Training (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course covers training to acquire the necessary knowledge which underpin the tasks to be performed as an Assessor. This awareness course is for individuals within an organization who are prospective assessors seeking an understanding and familiarization of assessment methods within the workplace.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Back Safety Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to educate about the common causes of back injuries and outline preventative and reactive measures that can be taken to avoid them.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Benzene Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about benzene and where you may be exposed to it, what might happen if you are exposed, and the precautions you can take to stay safe. This course follows OSHA's Benzene Standard (29 CFR 1910.1028).

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course