Vinden fylder markant mere i elforsyningen

Danmarks vindkraftproduktion lå 20 pct. højere i årets første ni måneder sammenlignet med samme periode i fjor. Samtidig blev vindkraftens andel af den indenlandske elforsyning øget til 47 pct. mod 38 pct. i fjor. Det viser den seneste opgørelse fra Energistyrelsen. Kulforbruget faldt med 40 pct.

Der er en markant grøn udvikling i elforbruget i Danmark i årets første ni måneder. Den samlede danske vindkraftproduktion blev øget med 19,9 pct. i årets første ni måneder, dels på grund af øget vindkraftkapacitet, dels på grund af gennemsnitligt højere vindhastigheder i forhold til samme periode i fjor.

Målt i forhold til gennemsnittet i de seneste fem år er vindkraftproduktionen øget med 22,3 pct. viser oversigten fra Energistyrelsen.

Også produktionen af el fra solceller steg en smule med 2,7 pct. drevet op af flere installerede solcelleanlæg, men til gengæld påvirket negativt at færre solskinstimer.

Den mest svinende elproduktion fra kul faldt til gengæld markant med 44,1 pct. på de centrale værker i den målte periode sammenlignet med i fjor. Udfasningen af kul betyder, at forbruget nu ligger 54,5 pct. lavere end det gennemsnitlige forbrug i de sidste fem år.

Det samlede energiforbrug i Danmark faldt i årets første ni måneder med 2,7 pct. Det skyldes bl.a. det lidt varmere vejr i år i med 3,7 pct. færre graddage, oplyser Energistyrelsen.

Kilde: Energistyrelsen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsadvokaten dropper sag om Maersks udledninger

24.02.2026Maritimedanmark.dk

Vestas har fået ny kæmpeordre i hus

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

19.02.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk uddybning af kabeltracé over Fehmarn Sund

06.02.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted overskud på 3,2 mia. kr.

05.02.2026Maritimedanmark.dk

Vestas går frem på top- og bundlinje

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted kan genoptage arbejde på Sunrise Wind

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Grønt lys til strøm fra hidtil største havvindpark

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler sikrer aftale om fundamentinstallation til europæisk havvindprojekt

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course