Vestas genoptager produktion af offshore møller

Vestas regner med at starte salget af de uheldsplagede V90 offshore vindmøller igen i løbet af foråret. Den danske vindmøllegigant tester i øjeblikket en ny gearløsning til offshore vindmøllerne på koncernens store testcenter i Århus.

I sommer satte Vestas en midlertidig stopper for salget af sin 3 megawatt-V90 offshore vindmølle på grund af problemer på en række offshore vindmølleparker.

Men ifølge administrerende direktør for Vestas Offshore, Anders Søe-Jensen, vil Vestas snart igen sælge vindmøller til offshore vindmølleparker. Der skriver epn.dk.

"Brændt barn skyr ilden. Vi har lært, at man ikke skal sende noget ud, før det er gennemtestet. Så vi er fuldstændig rigide. Vi tester færdig, før vi sender noget som helst ud. Vi har hele tiden meldt ud, at salget starter igen i foråret 2008. Der er intet ændret i det", siger Anders Søe Jensen til RB-Børsen.

Han understreger, at produktionen af V90 vindmøllen ikke er indstillet. Derfor vil Vestas stadig kunne få sin del af kagen i Storbritannien, der de næste år vil opruste massivt inden for offshore vindmølleparker.

"Den bliver bare ikke solgt til offshore vindmølleparker. Men de britiske planer er hverken i dag eller i morgen, og vi regner stadig med at starte salget af V90'eren til offshore vindmøllerparker i løbet af foråret. Der er nogle meget ambitiøse mål i Storbritannien, så der bliver ikke udsolgt af projekter i dag eller i morgen. Så jeg er ikke bekymret, der skal nok blive noget til os", siger Anders Søe Jensen til nyhedstjenesten..

Vestas tester i øjeblikket V90 vindmøllen på koncernens store testcenter i Århus. Her bliver blandt andet en ny gearløsning til offshore vindmøllerne testet sammen med gearproducenten Hansen.

Kilde: epn.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Verdens næststørste kranskib under Storebæltsbroen

25.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler mere end fordobler omsætning og driftsresultat

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Klog grøn omstilling søges

14.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime sælger to jack-up´s og indgår partnerskab med køberen

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler køber tysk offshorevirksomhed for mia-beløb

11.08.2026Maritimedanmark.dk

Trump forlænger omstridt undtagelse fra Jones Act

08.08.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sælger Maersk Training

04.08.2026Maritimedanmark.dk

Vattenfall skal opføre danske havvindmølleparker

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark