Vanskeligt at skaffe kvalificeret arbejdskraft

Den maritime branche i Danmark buldrer derudaf, og behovet for at tiltrække kvalificeret arbejdskraft er meget stort. Men selv attraktive stillinger er vanskelige at få besat. Det skyldes bl.a. vækst i sektoren og at pipelinen fra søen er svundet ind.

Foto: Arkiv

”Der er total mangel på kvalificeret talent på det danske maritime rekrutteringsmarked. 
Vi har rigtig mange gode, vellønnede stillinger oppe, hvor vi skal arbejde hårdt og fokuseret for at få kandidater ind i processen”, siger Jakob le Fevre, direktør i MARPRO Search & Selection, der er førende på det maritime rekrutteringsmarked i Danmark, til Maritime Danmark.

Hvad skyldes det?

”Hvis du kigger på det samlede antal personer der arbejder i den maritime industri herhjemme, så er tallet steget med godt 5.000 inden for de seneste år - og uddannelserne er slet ikke fulgt med. Det handler om, at det ikke er voldsomt attraktivt at sejle for de unge, derfor bliver der ikke rigtig udviklet talent i pipelinen på skibsassistenter og skibsofficerer. Det har typisk været dem der er kommet i land og har arbejdet alle mulige steder i den maritime industri - og der er helt enkelt en kæmpe mangel på dem”, siger Jakob le Fevre.

”Vi taler om et marked med næsten ingen arbejdsløshed. Et marked, hvor ingen relevante kandidater selv melder sig på banen. hvis man f.eks. slår en stilling som crewing manager, technical superintendent eller operatør op. Så løsningen er meget ofte at finde en profil der arbejder et andet sted og motivere dem til et skift”.

”Samlet set står vi i en situation, hvor vi rigtig, rigtig godt kunne bruge, at der bliver uddannet nogle flere - og det er egentlig på alle hylder. Både på CBS, Simac, maskinmesterskoler, DTU og så videre”.

Er det kun i Danmark vi er udfordret?

”Nej, når vi taler om maritime kompetencer i Nordeuropa, så ser vi ind i en næsten endeløs mangel på kandidater de næste 15-20 år. Jeg tror det bliver et stort problem”, siger Jakob le Fevre.

”Generelt kigger vi lige nu ind i et jobmarked, hvor der er rekordmange i beskæftigelse. I Danmark har vi for første gang rundet 3 millioner i job. Den generelle arbejdsløshed er nede på 2,9 procent. Det svarer reelt til nærmest ingen ledige og dermed kan den maritime industri heller ikke bare få tilført talent fra andre industrier”.

”Sådan ser det ud lige her og nu, men situationen kan hurtigt ændre sig. Det marked vi opererer på, er styret af verdensøkonomien. Og hvis et eller kæmpe selskab i Kina eller USA lige pludselig går konkurs, så kan det sende store chokbølger gennem hele verden”.

”Hvis der er noget jeg har lært de sidste 5 år, så er det ikke at gøre mig klog på fremtiden”, siger Jakob le Fevre.

”At planlægge det u-planlæggelige, det kan jo ikke lade sig gøre. Udover at man må sige, at der er en vis risiko for, at tingene bliver anderledes end vi forventer. Det gælder bestemt også i vores branche”.

Iron Pump A/S

Sponseret

Duplex og superduplex i maritime pumper

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractor sætter fokus på sediment som ressource

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Nye medarbejdere kommer ikke af sig selv

Kampen om at rekruttere de dygtigste medarbejdere og største talenter er hård på det danske arbejdsmarked. Og det er op ad bakke for Det Blå Danmark, der kæmper med manglende kendskab til branchen og krævende arbejdsvilkår for dem der skal tilbringe deres arbejdsliv på havet. At lønnen generelt set er god, er naturligvis en fordel, men løn alene har ikke længere den samme betydning som tidligere.

Relateret indhold

21.10.2026Maritimedanmark.dk

Satellitter skal afsløre skyggeflådens skjulte skibe

21.10.2026Maritimedanmark.dk

Sø- og luftfragt trækker DSV's overskud op

Annonce

23.10.2026Maritimedanmark.dk

Over 500 containerskibe og bilskibe sejler nu med dual-fuel

23.10.2026Maritimedanmark.dk

Ny aftale med USA kan åbne døre for dansk maritim industri

27.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk overtager driften af Pumas amerikanske distributionsnetværk

23.09.2026Maritimedanmark.dk

Ofiniti køber ZeroNorth-forretning

15.09.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC sætter gang i millionbyggeri på Kragholmen

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Bunker Holding får ny CFO

14.07.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

ME Production indgår partnerskab med Everllence om at styrke levetidssupporten for scrubber-systemer

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
STCW - Fire Prevention and Fire Fighting Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW VI/1-2 basic safety training Course Contents: Limitation of fire hazards, Maintenance of emergency contingency, Behavior in situations involving fire, Extinguishing fire.

Dato

01.11.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.11.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Personal Survival Techniques Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW A-VI/1-1 basic safety training. Principles af seasurvival and ship evacuation. Knowledge of collective and personal means of rescue, incl. how to use them.

Dato

01.11.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW -Proficiency in Survival Craft and Rescue Boats other than Fast Rescue Boats (afholdes løbende)

After completion of the course, the delegate must meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 Target Group: Persons to be included as the ships operating crew who must operate liferafts, lifeboats and man-over-board boats. Course Contents: Operation and construction of: - Liferafts - Lifeboats - Man-over-board boats - Life saving appliances Life-saving first aid, haemorrhage, shock and hypothermia.

Dato

01.11.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

01.11.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Advance Fire Fighting Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW advanced fire fighting certficate. Course Contents: - Special fire conditions - Management functions and principles - Extinguishing techniques - Emergency Contingency

Dato

01.11.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark