Værfter klar med nye kampskibe
Karstensens Skibsværft, Hvide Sande Shipyard og OSK Design, der allerede har skabt et konsortium med det formål at bygge nye skibe til det danske havmiljøberedskab, er nu også klar med nye kampskibe til Søværnet.
Foto: OSK Design
Det drejer som om to typer - kystkorvetter med dronekapacitet og hurtiggående missilbåde. De første enheder vil kunne leveres i 2030.
Skibene er designet som kampskibe i mellemklassen (“Storstrøm-max”) til operationer i danske farvande og Østersøen. De kan fungere som moderskibe for droner, udlægge miner og affyre missiler.
De vil kunne løse opgaver som:
· Overvågning (luft, overflade og under vand)
· Mine- og droneoperationer
· Taktisk efterretningsindhentning
· Patrulje og eskorte
· Specialstyrkeoperationer
Skibene vil blive bygget på danske værfter i henholdsvis Hvide Sande og Skagen. Konsortiet lægger stor vægt på at anvende dansk produceret udstyr i skibene, hvilket sikrer høj kvalitet og pålidelighed.
Hvis der indgås kontrakt i andet halvår af 2025, kan den første missilbåd leveres i 2030 og den første kystkorvet i 2032. Det viser, at dansk skibsindustri er klar til at levere kampklare enheder fra erfarne og veletablerede værfter.
Hele serien – 10 missilbåde og 5 kystkorvetter – vil, hvis der et ønske herom, være operative i 2040.
-mauh