Ulmende aktionæropgør i Thrane & Thrane

En gruppe utilfredse aktionærer, der tilsammen råder over 23 procent af aktiekapitalen i Thrane & Thrane, ruster sig nu til et opgør med selskabets hovedaktionær og stifter Lars Thrane, der råder over 24 procent af aktierne. Det skriver Økonomisk Ugebrev.

Det ulmende oprør kommer efter, at Lars Thrane i sidste måned modsatte sig et købstilbud fra den britiske Cobham koncern, der tilbød at overtage Thrane & Thrane til kurs 420, svarende til en samlet værdi af selskabets aktiekapital på ca. 2,4 milliarder kroner

Afvisningen af det britiske bud, og uenighed om selskabets fremtid, fik i sidste uge Thrane & Thrane’s bestyrelsesformand Waldemar Schmidt til at forlade sin post.

De utilfredse aktionærer, der tæller en gruppe danske institutioner - der råder over ca. 12 procent af aktiekapitalen, og den britiske investeringsfond Jupiter Asset Management - der råder over en ejerandel på 11 procent, er tilhængere af et salg af Thrane & Thrane.

”Dermed er det meget usikkert, hvad der ville ske, hvis det kom til et åbent opgør mellem de to aktionærgrupper, da der ikke er nogen form for stemmeretsbegrænsninger eller andre beskyttelsesværn”, skriver Økonomisk Ugebrev.

De utilfredse aktionærer har allerede gjort det klart overfor bestyrelsen, at den risikerer en erstatningssag, hvis ikke den varetager alle aktionærers interesser.

Kilde: Økonomisk Ugebrev

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

01.07.2026Maritimedanmark.dk

Nyt maritimt innovationscenter rykker tættere på

Annonce

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Morten Christian Larsen ny topchef i Svanehøj

21.06.2026Maritimedanmark.dk

Norge øger støtten til brintdrevne bulkere

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Strid om fremtidens regler for skibsophugning

18.06.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Turning waste heat into business value in Frederikshavn

16.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence får første ordre på ny generation

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk opbakning til EU-strategier

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle