Ugentlige godstog til og fra Esbjerg Havn

LEO Pharma har indgået aftale med DB Cargo og Jutlandia Terminal om fast levering af råmateriale via godsbaneterminalen på Esbjerg Havn flere gange om ugen. LEO Pharma forventer nemlig at få leveret mere end 100.000 ton råmateriale årligt.

Foto: Esbjerg Havn .

”Det her er et godt eksempel på, at når havn, havnens virksomheder og transport- og logistikvirksomheder arbejder sammen, så finder vi frem til gode løsninger til gavn for både klimaet og aktiviteten på havnen og i byen”, siger havnedirektør Dennis Jul Pedersen, Esbjerg Havn.

Udover leverancen til LEO Pharma vil to ugentlige toganløb til godsbaneterminalen gøre det både attraktivt og nemmere for andre virksomheder på havnen at koble sig på togtransporten, og dermed undgå køerne på de europæiske motorveje og samtidig opnå store CO2-besparelser

”Da vi renoverede banen, var det med et langsigtet, strategisk sigte. Togtransport er mere klimavenlig, og derfor ville der komme efterspørgsel efter det. Med faste, ugentlige afgange har vi nu en platform til at bruge togene endnu mere, så havnens virksomheder har adgang til fleksible modalskift i hverdagen,” siger Dennis Jul Pedersen,

Råmaterialerne til LEO Pharmas produktion transporteres i tankcontainere fra Tyskland og betyder, at tog med godt 25 godsvogne fremover vil anløbe havnen flere gange om ugen.

”Vi ser selvfølgelig hele tiden på, hvordan vi kan gøre tingene lidt smartere. Det gælder både på vores semiautomatiserede fabrik i Esbjerg, og når vi ser på transporten af råmateriale og produkter til og fra fabrikken. Nu giver vores placering tæt ved havnen i Esbjerg mulighed for at lave et modalskift til tog fra lastbiler, som ikke blot giver en mere stabil leverance men også et bedre klimaregnskab,” siger Hans Ivar Mor tensen, der er chef for LEO Pharmas fabrik i Esbjerg.

Det er DB Cargo, der skal stå for driften, og her regner man med, at de faste afgange vil give mere godstransport med tog til og fra havnen.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Relateret indhold

02.05.2025Maritimedanmark.dk

Port of Aalborg open for business

30.04.2025Blue Atlas Robotics ApS

Sponseret

Ny Sentinus | Nye Funktioner | Enestående Ydeevne

29.04.2025Maritimedanmark.dk

Øget containeromsætning i Aarhus Havn

29.04.2025Maritimedanmark.dk

Dødstal stiger til mindst 70

29.04.2025Maritimedanmark.dk

Grenaa Havn sætter ny omsætningsrekord

28.04.2025Maritimedanmark.dk

Millionoverskud i Rønne Havn

28.04.2025Maritimedanmark.dk

Mindst 40 døde og 1.200 sårede efter eksplosion

25.04.2025Maritimedanmark.dk

Rønne Havn vil fokusere på driftseffektivitet efter rekordår

Jobmarked

Se alle

Furuno Danmark A/S

Teknisk Service & Support Manager

FDK, en førende aktør inden for maritim elektronik, søger en erfaren og dynamisk leder af vores service- og tekniske afdelinger. Med base i Hvidovre vil du få ansvaret for at sikre, at vores serviceafdelinger opfylder virksomhedens målsætninger og værdier relateret til professionel tekniske support til vores kunder.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

29.04.2025

Odense Havn

Sælger

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger? Så kan du blive en del af Odense Havns kommercielle team, hvor du fra første dag vil kunne mærke vores begejstring for det, vi laver.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Køge Marina

Havneassistent til Køge Marina

Køge Marina søger en dygtig allround håndværker med maritim interesse, som fremover kan være vores nye havneassistent

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

24.05.2025

Hanstholm Havn

Havneassistent til Hanstholm Havn

Da én af vores dygtige medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer, er der nu en unik mulighed for at blive en del af et godt team i den maritime afdeling.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.05.2025

Teknika

Vil du være med til at uddanne fremtidens ledere på Teknika – Copenhagen College og Technology and Marine Engineering?

Teknika søger en adjunkt eller lektor til undervisning i ledelse. Vær med til at forme fremtidens maskinmestre, der er klædt på til at lede vejen inden for grøn omstilling, bæredygtighed og energioptimering. Vær med til at gøre en forskel – i dag og for fremtiden!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

18.05.2025

Teknika

Vil du være med til at uddanne fremtidens grønne og blå maskinmestre på Teknika – Copenhagen College og Technology and Marine Engineering?

Teknika søger lige nu en adjunkt eller lektor til undervisning i termiske maskiner og anlæg. Vær med til at forme fremtidens maskinmestre, så de er klædt på til at lede vejen inden for grøn omstilling, bæredygtighed og energioptimering. Vær med til at gøre en forskel – i dag og for fremtiden!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

01.06.2025

PURETEQ A/S

Spare Parts Coordinator til PureteQ’s maritime serviceenhed

Vi søger en erfaren og teknisk velfunderet Spare Parts Coordinator til vores After Sales team. Du kommer til at spille en central rolle i at sikre, at vores kunder får de nødvendige og korrekte spare parts leveret – til rette tid, rette sted og som aftalt.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Skagen Havn søger en havneassistent

En af vores dygtige havneassistenter gennem mange år har valgt at gå på pension, og derfor søger vi en medarbejder til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

04.05.2025

NH Towage A/S

Teknisk montør til NH Towage

Vær med på rejsen som Teknisk montør hos NH Towage A/S Tekniker og problemløser med passion for at arbejde praktisk.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.05.2025

LIMFJORDSMUSEET LØGSTØR

Limfjordsmuseet søger maritim museumskoordinator

Limfjordsmuseet søger en maritim museumskoordinator & formidler, der brænder for at formidle Limfjordens historie og nordisk søfartskultur! Hvis du har erfaring med sejlads og både, elsker at arbejde med frivillige fællesskaber, og har hænderne skruet rigtigt på, så har vi den perfekte stilling for dig. Kom og vær med til at gøre maritime historier levende – både på vandet og i mødet med vores publikum. Er du klar til at tage ansvaret for Jagten Kirstine og være en del af vores dedikerede team? Læs mere og bliv en nøgleperson i museets maritime fremtid!

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

14.05.2025

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Maritime Security Awareness - OSHA Standards (E-learning course)

In this course you will learn about common threats to maritime security and how they are mitigated through the use of a Security Plan and by adhering to MARSEC levels. You will be able to describe the different roles of personnel and explain standard security procedures. You will also be able to identify how to respond to suspicious behaviour and objects.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course