Tysk mølleproducent vil ind i Danmark

Den tyske vindmølleproducent Senvion, der tidligere hed REpower, vil have foden inden for på det danske offshore vindmøllemarked, der ellers er totalt domineret af danske vindmølleproducenter. Havmølleparken Horns Rev 3 kan blive nøglen til at komme inden for.

”Vi deltager ikke direkte i det danske udbud ved Horns Rev 3. Men nogle af vores gode kunder, som deltager, har spurgt, om vi har en vindmølle, der passer til forholdene. Derfor er vi i øjeblikket i kontakt med potentielle bydere”, siger Andreas Nauen, adm. direktør i Senvion.

Der er fire selskaber prækvalificeret til at opføre Horns Rev 3: Dong Energy, Vattenfall, E.ON og Statoil. Senvion har tidligere leveret møller til Vattenfall og E.ON.

I Tyskland, Storbritannien, USA og Kina kender man udmærket Senvions møller, som i de lande har et godt ry, men herhjemme er Senvion totalt ukendt.

Senvion, der har hovedkontor i Hamburg, producerer både møller til onshore og offshore og er nået langt med udbredelsen af sine 5 og 6 MW offshore møller.

Inden for offshore er Siemens Wind Power totalt dominerende og har således installeret 3,9 GW på havet. For nylig fik Siemens Wind Power så endnu en stor offshore-ordre, nemlig 150 stk. 4 MW-møller til havmølleparken Gemini ud for Holland. Ordren har en værdi af 11 milliarder kroner.

Kilde: Berlingske Business

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler tager levering af sit tiende skib

25.11.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted har fyret 191 medarbejdere

20.11.2025Maritimedanmark.dk

Energistyrelsen åbner udbud på tre nye havvindmølleparker

14.11.2025Iron Pump A/S

Sponseret

The delivery of critical cooling water pumps to Karpowership marks a major milestone for IRON Pump in Turkey

11.11.2025Maritimedanmark.dk

Alle møllefundamenter i Thor er installeret

10.11.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler indgår nye milliardkontrakter

27.10.2025Maritimedanmark.dk

Kina satser hårdt på vindenergi

16.10.2025Maritimedanmark.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle