Tuco lancerer 7,5m ProZero FRC

Tuco Marine Group har netop lanceret den SOLAS-kompatible ProZero Mrk 3 Fast Rescue Craft. Den lette kulfiberkonstruktion øger driftskapaciteten – redningsfartøjet kan reagere hurtigere og dække et større område over længere perioder.

Den nye FRC er et tredje-generationsdesign bygget op omkring den allerede velprøvede 7,5-meter ProZero FRC. De to første iterationer af 7,5-meter FRC-designet blev udviklet og gennemtestet under ProZero-udviklingsprojektet, hvortil Tuco modtog finansiering under Horizon2020 SME Instrument-programmet.

Kulfibermaterialeteknologien sikrer ultrahøj styrke og holdbarhed sammen med en meget lav strukturvægt. Det nye design har et meget stort dæksareal for et fartøj i denne klasse, der kan rumme store mængder nyttelast eller op til 16 personer, og en ny fenderkonfiguration er blevet tilføjet for at forbedre sikkerheden under personoverførsel via bådens stævn.

FRCer søsættes typisk fra moderskibe og leveres med et enkeltpunkts-løftesystem efter ejerens valg. FRCen udstyres som standard med en enkelt water jet, men dobbeltinstallationer er tilgængelige, og kan monteres ved forespørgsel.

Tuco planlægger at følge op på den nye 7,5m FRC med både mindre og større søskende. I den nærmeste fremtid er planlagt versioner på 6,5 og 8,5 meter.

Kilde. Tuco

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Furetank navngiver endnu et tankskib i Vinga-serien

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Arktiske patruljeskibe væsentlig dyrere end planlagt

Annonce

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler opjusterer efter milliardopkøb

10.09.2026Maritimedanmark.dk

25 omkommet i brand på fragtskib i kinesisk værft

16.08.2026Maritimedanmark.dk

Ny russisk LNG-tanker på vej mod Nordøstpassagen

10.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler bestiller to nye installationsskibe for 6 mia. kr.

07.08.2026Maritimedanmark.dk

Svitzer bygger nye slæbebåde i Indien

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Produktion af el-hurtigfærge skrider frem

02.07.2026Maritimedanmark.dk

Konsortium skal bygge nye fartøjer til Søværnet

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen vælger leverandør til havnebatterier

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle