Tre-cifret mio-støtte på vej til danske Floating Power Plant

EU´s Innovationsfond og de spanske myndigheder er parat med en tre-cifret million-støtte til Floating Power Plant´s udvikling af en platform, der kombinerer flydende havvind, bølgekraft og et avanceret brintanlæg.

Foto: Floating Power Plant

Det unikke anlæg, der kan forsyne offshore-installationer med grøn strøm, skal efter planen stå klar ud for Gran Canarias kyst i starten af 2027, skriver Floating Power Plant i en pressemeddelelse.

”Vi oplever en stor interesse fra områder, der traditionelt har stået over for udfordringer med at frigøre sig fra fossile brændstoffer. Sol og vind er naturlige aktører i et stort strømnet, men for områder uden pålidelig adgang til nettet, er sol og vind simpelthen for ustabile til, at grønne investeringer er en realitet. Her kan vores teknologi spille en afgørende rolle og hjælpe i områder, hvor der i dag udledes betydelige mængder CO2,” siger Anders Køhler, der er direktør i Floating Power Plant.

Floating Power Plant leverer grøn strøm ved at overproducere energi fra vind og i nogle cases også bшlgekraft, som derefter kan gemmes som brint på platformen.

“Efter at vi har integreret brint ombord, har markedet virkelig erkendt, hvilket unikt tilbud vi har. Uanset om brinten bruges som batteri eller som produkt, ser vi en enorm interesse og en lovende fremtid for vores teknologi,” siger Anders Køhler.

Virksomheden beskæftiger i dag 15 medarbejdere.

-emte

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Femern-fartøj klar til første specialelement

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler opjusterer efter milliardopkøb

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

25.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler mere end fordobler omsætning og driftsresultat

22.08.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted udvikler nyt projekt i Taiwan

21.08.2026Maritimedanmark.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild i Nordsøen

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Klog grøn omstilling søges

14.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime sælger to jack-up´s og indgår partnerskab med køberen

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler køber tysk offshorevirksomhed for mia-beløb

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle