Translokation og dimission på Svendborg Søfartsskole

26 ubefarne og 11 befarne skibsassistenter

Foto: Svendborg Søfartsskole

Torsdag var der translokation for ubefarne skibsassistenter og dimission for befarne skibsassistenter på Svendborg Søfartsskole. Forstander Jens Frederiksen holdt tale for begge hold. Gerunder kan du læse forstanderens tale til de 26 ubefarne skibsassistenter. 

”Kære dimittender, kære gæster. 

Velkommen her til afslutningshøjtideligheden for ubefarne skibsassistenter, forårsholdet 2023. Det er dejligt, at så mange er kommet for at fejre dagen. 

I dag sidder I her som nyuddannede ubefarne skibsassistenter og det vil jeg gerne sige et stort tillykke med. 

I har gennem jeres uddannelse lært utrolig meget om søfart og om det liv, der følger med det at være søfarende. I har lært om søsikkerhed, navigation, manøvrering af skibe, motorlære og meget, meget mere. I har haft travlt med at studere, øve og teste jeres viden og færdigheder. 

Nu, hvor I endelig kan kalde jer for ubefarne, vil jeg gerne minde jer om, at det er en titel med stort ansvar og pligter. Som ubefarne har I en afgørende rolle i at holde skibet og alle ombordværende sikre. I er medansvarlige for at overholde lovgivning og sikkerhedsprocedurer, og I skal være i stand til at reagere hurtigt og effektivt i tilfælde af en nødsituation. 

Det er også vigtigt at huske på, at læring aldrig stopper. Som ubefarne skal I fortsat holde jer opdaterede på de seneste udviklinger og teknologier inden for jeres felt. I skal fortsat forbedre jeres færdigheder og viden for at kunne levere den bedste service og sikkerhed til jeres passagerer og gods. 

Rent lovmæssig kræver internationale regler, at I vedligeholder en del af jeres viden hvert 5. år for at få lov til fortsat at sejle, men også på andre områder, hvor der ikke direkte er lovmæssige krav om det, bliver I nødt til at følge med. 

Tidligere var det nok at kunne bruge nålemejsel og pensel. Hvis man så samtidigt kunne kende forskel på farverne rød og grøn – og helst også vidste, hvad der var styrbord og bagbord, så var det helt fint, men det er ikke helt tilstrækkeligt længere, faktisk langt fra. 

I dag sker der en rivende hurtig, men samtidig også utrolig spændende udvikling inden for den maritime teknologi. Dette gælder også den maritime droneteknologi. Dronesystemer har allerede vist sig at være utroligt nyttige i luften, men den maritime version kan have en endnu større indvirkning på søfartens verden. 

Maritim droneteknologi kan hjælpe med at løse mange af de udfordringer, som maritime operationer står over for. Først og fremmest kan det gøre søfartsindustrien mere effektiv og sikker.  

Derudover kan maritim droneteknologi også hjælpe med at overvåge miljøet og sikre, at sømiljøet ikke påvirkes af oliespild, affald og andre forurenende stoffer.  

Maritim droneteknologi kan også hjælpe med at redde liv til søs. Dronerne kan være udstyret med redningsudstyr og bruges til at bevæge sig hurtigt til nødsituationer. De kan også være udstyret med kameraer og sensorer, som kan hjælpe med at lokalisere havarerede skibe og individer i vandet. 

Maritim droneteknologi er stadig et nyt og spændende område, men det har potentiale til at revolutionere måden, vi tænker på søfart og havmiljø. Dette er en teknologi, som vi bør holde øje med i fremtiden. Derfor er jeg ret sikker på, at I som ubefarne også skal være forberedte på at kunne skrive ”dronefører” på jeres CV i fremtiden. 

Jeg vil også opfordre jer til at være ansvarlige borgere både på land og til søs. Miljøet er en stor del af vores hverdag og det er vigtigt at vi alle sammen tager ansvar for at beskytte det. Overhold derfor miljøreglerne og tænk over den måde, I behandler jeres affald på. 

På jeres vej gennem grundforløbet mødte I vores personale her på skolen i form af lærere, kabysansatte, pedel, velfærdsmedarbejder, vagtlærere, kontoransatte og i allersidste periode også forskellige censorer fra erhvervet. En stor tak til alle disse for indsatsen. 

Til sidst med ikke mindst. 

Kære elever, jeg ønsker jer alt det bedste i jeres videre karriere som søfarende. Held og lykke i jeres fremtidige udfordringer og opgaver. Tak for jeres indsats og tillykke med jeres nye titel som ubefaren skibsassistent”. 

Ud over de 26 ubefarne skibsassistenter, dimitterede skolen også 11 befarne skibsassistenter. 

-mauh 

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.10.2025RelyOn

Sponseret

RelyOn opkøber SimWave for at styrke digital maritim træning og etablere et globalt maritimt akademi

23.10.2025Maritimedanmark.dk

DSV fastholder stærk kurs - Schenker-integration kører i højt gear

22.10.2025Maritimedanmark.dk

Monjasa bliver officiel brændstofleverandør til NATO-flåden

09.10.2025Maritimedanmark.dk

Erria vinder millionkontrakt i Vietnam

02.10.2025Maritimedanmark.dk

Fusion samler kemi og energilogistik i ét brand

29.09.2025Maritimedanmark.dk

Chef for alternative brændstoffer stopper

23.09.2025Maritimedanmark.dk

Bunker Holding skifter ud i toppen

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Nye midler til den grønne omstilling af skibsfarten

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

To nye kolleger søges! – Én fast og én afløser til Ragna

Træt af at sejle gennem hverdagen på autopilot?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ME PRODUCTION A/S

Service Engineer til serviceafdeling søges

Vi søger en Service Engineer i vores MEP Gear Service afdeling, til at stå i spidsen for supporten inden for vores marine gear systemer.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Cruise Assistent

Skagen Havn søger en cruise assistent, der i samarbejde med cruise-teamet skal medvirke til at drifte og udvikle Skagen som krydstogtdestination.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fur Færgeri søger færgenavigatør/færgefører

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

MARPRO Group

Workshop Manager - Uni-Safe A/S

Ready to lead? Join Uni-Safe as Workshop Manager, manage their Copenhagen workshop and shape top-tier boat service for pro and private clients.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Grenaa-Anholt Færgefart har en ledig stilling som kaptajn (chef-skipper) til besættelse snarest

Grenaa-Anholt Færgefart varetager transport af passagerer samt gods til og fra Kattegat øen Anholt. Færgen er derfor en vigtig livline til fastlandet for beboere samt de mange gæster som hvert år besøger Anholt.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

27.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Projektleder til Havne- og færgeprojekter

Vil du være med til at forme fremtidens havne og færgeinfrastruktur på Lolland? Vil du skabe rammerne for vækst, grøn omstilling og øget tilgængelighed? Så er det dig vi søger!

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

26.10.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Advanced

3-dages kursus til officerer, som allerede er i besiddelse af et bevis for grundlæggende tjeneste i skibe omfattet af polarkoden (basic training).

Dato

29.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Ship Security Officer (SSO)

Kurset henvender sig til søfarende, som er udpeget til sikringsofficer (SSO) om bord i skibe.

Dato

30.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Maritime Security Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

In this course you will learn about common threats to maritime security and how they are mitigated through the use of a Security Plan and by adhering to MARSEC levels. You will be able to describe the different roles of personnel and explain standard security procedures. You will also be able to identify how to respond to suspicious behaviour and objects.

Dato

01.11.2025

Sted

Digital course