Træningsspil hjælper shippingbranchen

Et træningsspil fra Aalborg Universitet hjælper selskaber inden for containershipping og deres ansatte med at optimere driften. Den hårde konkurrence inden for containershipping har medført global interesse for spillet, der med Lego-skibe, containere, spillekort og dokumenter i øjeblikket breder sig til den globale branche.

”Spillet illustrerer, hvordan tværorganisatorisk samarbejde, datadisciplin samt moderne ledelsesdiscipliner kan bidrage til at øge virksomhedens omsætning eller dækningsbidrag og indtjening”, siger Niels Rytter, lektor ved Institut for Mekanik og Produktion på AAU. Han er tidligere Mærsk-mand og har sammen med kollegaerne Sebastian Zurheide og Gang Chen fra AAU og virksomheden Ange Optimization udviklet spillet.

Forskellen på succes og fiasko inden for containershipping afhænger af evnen til lynhurtigt at skabe overblik og træffe de mest lønsomme valg. Derfor har AAU været med til at udvikle The Liner Shipping Game, som har fået varemærkerettigheder i EU og er det eneste af sin art i verden.

Spillet illustrerer blandt andet fremtidige behov for at anvende nogle styringsdiscipliner, der længe har været brugt i for eksempel fly- og hotelbranchen. Brancher, der ligesom inden for containershipping heller ikke kan lagerføre sine varer, og hvor priserne hele tiden varierer efter udbud og efterspørgsel. Modsat varer i eksempelvis en tøjforretning kan de sidste pladser på en flyafgang ikke gemmes på lager, til der er kunder, der vil købe til fuld pris.

The Liner Shipping Game handler dels om, at rederiet får så meget som muligt ud af sine faste omkostninger ved at tilbyde de rigtige ydelser eller produkter på det rigtige tidspunkt til den rette pris frem for at investere i nyt materiel. Derudover handler det om, at et rederi skal minimere omkostningerne ved transporten uden, at leveringsevnen og dermed kundetilfredsheden forringes.

The Liner Shipping Game er det første træningsspil af sin slags i verden til denne industri, og der er allerede stor efterspørgsel på sessioner og spilsæt.

Udviklingsfasen på Aalborg Universitet blev afsluttet i 2014. Universitet afholder nogle meget velbesøgte, åbne spilsessioner på campus i København. Den kommercielle del af The Liner Shipping Game er nu videreført i regi af virksomheden ”LinerGame”, som tager sig af at markedsføre og sælge spillet til virksomheder og personer med tilknytning til den globale shippingindustri.

Kilde: Aalborg Universitet

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.10.2025RelyOn

Sponseret

RelyOn opkøber Simwave for at styrke digital maritim træning og etablere et globalt maritimt akademi

23.10.2025Maritimedanmark.dk

DSV fastholder stærk kurs - Schenker-integration kører i højt gear

22.10.2025Maritimedanmark.dk

Monjasa bliver officiel brændstofleverandør til NATO-flåden

09.10.2025Maritimedanmark.dk

Erria vinder millionkontrakt i Vietnam

02.10.2025Maritimedanmark.dk

Fusion samler kemi og energilogistik i ét brand

29.09.2025Maritimedanmark.dk

Chef for alternative brændstoffer stopper

23.09.2025Maritimedanmark.dk

Bunker Holding skifter ud i toppen

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Nye midler til den grønne omstilling af skibsfarten

Jobmarked

Se alle

ME PRODUCTION A/S

Tekniker med erfaring indenfor kundesupport søges

Vi søger en technical engineer til vores Scrubber Service afdeling til at stå i spidsen for supporten inden for vores marine scrubber systemer.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

To nye kolleger søges! – Én fast og én afløser til Ragna

Træt af at sejle gennem hverdagen på autopilot?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ME PRODUCTION A/S

Service Engineer til serviceafdeling søges

Vi søger en Service Engineer i vores MEP Gear Service afdeling, til at stå i spidsen for supporten inden for vores marine gear systemer.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Cruise Assistent

Skagen Havn søger en cruise assistent, der i samarbejde med cruise-teamet skal medvirke til at drifte og udvikle Skagen som krydstogtdestination.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fur Færgeri søger færgenavigatør/færgefører

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

MARPRO Group

Workshop Manager - Uni-Safe A/S

Ready to lead? Join Uni-Safe as Workshop Manager, manage their Copenhagen workshop and shape top-tier boat service for pro and private clients.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.11.2025

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.11.2025

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.11.2025

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.11.2025

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Anti-Bribery and Corruption - Global (E-learning course - afholdes løbende)

This global course provides an overview of the rules and regulations associated with bribery and corruption in the workplace. You will learn about the legislation outlined in different anti-Bribery laws and how this translates into the workplace. You will also gain knowledge and awareness on what appropriate actions you should take if you have any concerns relating to bribery and corruption.

Dato

01.12.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.12.2025

Sted

Digital course