Sydamerika boykotter skibe fra Falkland
Knap 30 år efter at Argentina og Storbritannien udkæmpede en blodig krig i Sydatlanten om retten til Falklandsøerne, er striden mellem de to lande igen blusset op. Tre sydamerikanske lande nægter nu skibe fra Falklandsøerne adgang til deres havne.
Argentina, Brasilien og Uruguay vil ikke længere tillade, at skibe der sejler under Falklandsøernes flag anløber deres havne. Det besluttede de tre lande på et møde tirsdag i den regionale samhandelsorganisation Mercosur.
”Skibe, der sejler under Falklandsøerne flag, skal ikke have lov til at anløbe Mercosur havne”, sagde Uruguays præsident Jose Mujica ved afslutningen af mødet.
Argentinas præsident Cristina Kirchner, der ved mødet overtog formandskabet for Mercosur efter Mujica, takkede sine præsidentkolleger for opbakningen til regeringen i Buenos Aires i dets mangeårige strid med Storbritannien om den sydamerikanske øgruppe.
Striden om de sparsomt beboede øer, der ligger 400 sømil fra Argentinas kyst, er blusset op igen, efter britiske selskaber er begyndt at lede efter olie ud for øgruppen.
Af dokumenter der sidste år blev lækket af Wikileaks.fremgik det, at den argentinske regering i foråret 2010 truede A. P. Møller - Mærsk med, at Gruppen ville blive udelukket fra at drive forretning i Argentina, hvis man bidrog til den britiske olieefterforskning ved Falklandsøerne.
Kilde: fyens.dk