Stor ordre til Bladt Industries
Bladt Industries skal levere 41 fundamenter til den tyske havmøllepark Wikinger. Ordren betyder, at der skal ansættes mellem 150 og 200 mand i Lindø Industripark, hvor Bladts afdeling leverer fra projekt til projekt. Sidste store projekt blev færdiggjort i november, og de 160 ansatte blev fyret.
”Vi er glade for, at vi med den nye ordre kan fortsætte vores produktion på Lindø”, siger Jan Kjærsgaard, direktør for Bladt Industries A/S.
Fabrikschef Henrik Victor Hansen glæder sig til, at produktionen på Lindø kommer i gang igen.
”Vi håber, at mange af dem, der har været hos os før, vil søge stillingerne. Vi begynder produktionen i maj, hvor vi regner med i første omgang at tage 40 mand ind”, siger han.
De første fundamenter skal leveres i andet kvartal 2016, og hvert fundament får en vægt på 600 ton og måler 23x23 meter.
”Det er dejligt, at vi får liv i hallerne igen. Det er lidt trist i perioder mellem to projekter, når alting ligger stille. Sådan nogle ordrer kommer ikke i hus på få måneder. Det tager flere år, så vi er i gang med at forsøge at hive flere i land”, siger Henrik Victor Hansen.
Udover produktionsfaciliteterne i Lindø Industripark har Bladt Industries hovedkontor og produktion i Aalborg og produktionsfaciliteter i Lubmin, Tyskland.
Kilde: dr.dk