Stadig mere brændstof lagres til søs
I løbet af de sidste to måneder er mængden af fyringsolie og jetbrændstof der lagres midlertidig til søs, fordoblet fra 2,5 millioner tons til nu 5 millioner tons. Det vurderer Torms executive vice president for tankskibsflåden Anders Engholm.
"Der er løbende forespørgsler i markedet, og vi kan se at skibene forsvinder ud af dag-til-dag markedet", siger Anders Engholm til Bloomberg,
Engholm vurderer, at lagringen af raffinerede olieprodukter til søs kan nå helt op på 8 millioner tons i næste måned.
Lige nu handles fyringsolie til 560,75 dollar per tons, men terminsprisen i næste måned ligger 12 dollar højere per tons. Prisforskellen har bl.a. fået JP Morgan til at chartre et splinternyt tankskib og fylde det med fyringsolie, da omkostningen til køb af fyringsolien her og nu plus omkostninger til tankskibet, er lavere end den pris den samme olie kan sælges til i næste måned.
Lagringen til søs er en fordel for rederierne, fordi det giver mulighed for at tjene penge på skibe der ellers risikerede at ligge uvirksomme hen. Samtidig trækker de passive skibe kapacitet ud af markedet, og holder dermed en hånd under dag-til-dag markedet, der har det svært.
Kilde: Hellenic Shipping News