Stabil indtjening hos Wilh. Wilhelmsen
Wilh. Wilhelmsen Holding ASA fik i årets andet kvartal en samlet omsætning på 854 millioner dollar, hvilket er en procent mindre end i årets første kvartal. Driftsresultatet landede på 103 millioner dollar, hvilket var en vækst på syv procent. Nettooverskuddet beløb sig til 66 millioner dollar.
”Gruppens performance i andet kvartal var stabil. Den samlede indtægt fra vores enheder inden for skibsfart blev positivt påvirket af en sæsonmæssig vækst i antallet af biler. Effekten blev delvist modvirket af øgede nettobunkeromkostninger”, siger Thomas Wilhelmsen, koncernchef for Wilh. Wilhelmsen Holding.
Angående udviklingen inden for maritim service siger Thomas Wilhelmsen: ”Den samlede indkomst fra segmentet var på niveau med det foregående kvartal til trods for et udfordrende marked. Tekniske løsninger havde vækst støttet af de fleste aktiviteter bortset fra offshore, mens skibsservice og ship management rapporterede en mindsket samlet indtægt”.
Stigningen i driftsresultatet skyldes hovedsageligt en stærk dollarkurs.
Kilde: Wilh. Wilhelmsen Holding