Søværnsfolk bliver landbrugshjælpere

Det er ikke hver dag, den danske flåde optræder som landbrusmedhjælpere, men det skete indenfor den sidste uge. Patruljefartøjet Knud Rasmussen har brudt is i to fjorde i det sydlige Grønland, så fåreholderne kunne få foder frem til deres dyr.

”Sidst vi var inde i Tunugdliafikfjorden var isen omkring 35 cm tyk. Det er ikke noget problem for Knud Rasmussen, der kan bryde op til 80 cm tyk is. Men det gør det vanskeligt at manøvrere, og det gør det ikke bedre, når man også har to andre skibe med, som man også skal tage hensyn til”, siger orlogskaptajn Lars Povl Jensen, chef på Knud Rasmussen.

Inde i fjordene i det sydlige Grønland nåede temperaturen midt i december ned omkring 20 minusgrader og vandet er dækket af tyk is, der forhindrer almindelige isforstærkede skibe i at komme i havn. På en tre dages operation agerede Knud Rasmussen også slæbebåd, hjalp et bygdeskib og sad selv fast i den hårde is.

Sådan var det også i 2014. Mellem de to kolde vintre har Grønland haft en meget tør sommer.

Det kolde og tørre vejr har betydet, at produktionen af hø i området har været så dårlig, at fåreholderne ikke har tilstrækkelig med mad til deres dyr. For at hjælpe bønderne har selvstyret købt hø andre steder.

Høet skulle frem til fårene, men skibene var ikke selv i stand til at bryde gennem isen. Så inspektionsfartøjet Knud Rasmussen gennemførte med besætningen på 19 mand og fire kadetter i midten af december en større isbrydningsoperation for at få foder frem. Knud Rasmussen brød is for bygdeserviceskibet Adolf Jensen, som igen trak prammen Atitooq, der havde foderet om bord.

Knud Rasmussens tur ind til fåreholderne i Tunugdliafikfjorden endte med at tage det meste af tre døgn. Operationen blev noget mere omfattende og kompliceret, end Lars Povl Jensen havde regnet med, da Knud Rasmussen blandt andet måtte tage begge de grønlandske skibe på slæb, slippe dem igen for selv at klare isen og sætte leveringen af hø på pause, da et tredje skib fik behov for assistance.

”Det er sjældent, at det har et omfang, som her. Men det er en opgave, der ligger i den portefølje af opgaver, som Arktisk Kommando har, og når noget skal gøres, skal det gøres”, siger Lars Povl Jensen.

Se et indslag om turen  " target="_blank">HER

Kilde: Forsvaret

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Baagøfærgen markerer 50 år med jubilæumssejlads og ny udstilling

20.03.2026Maritimedanmark.dk

Ronnie Hulstrøm kan fejre 25-års jubilæum

Annonce

18.04.2026Maritimedanmark.dk

Uafklaret situation i Hormuzstrædet

17.04.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted taber retssag: Vil have ændret skatteregler

05.03.2026Maritimedanmark.dk

Søfolks egne fotografier af livet til søs

22.02.2026Maritimedanmark.dk

Trump sender hospitalsskib til Grønland

13.02.2026Maritimedanmark.dk

LEGO lancerer model af Maersks metanol-drevne flagskib

07.02.2026Maritimedanmark.dk

Canadisk kystvagt sender skib til Grønland

04.02.2026Maritimedanmark.dk

Vind og is generer færgedriften

31.01.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC-studerende modtager Roblon Fondens Uddannelsespris

Jobmarked

Se alle

Teknika

Vi søger undervisere til el-autorisation

Teknika står midt i en spændende udvikling – fra at være en lokalt forankret maskinmesterskole til at blive en teknisk og maritim professionshøjskole for hele Østdanmark og Grønland.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Kalundborg Refinery A/S

Loading Master hos Kalundborg Refinery

Er du uddannet skibsfører, anden relevant maritim uddannelse eller har kendskab til industrien? Har du højt fokus på sikkerhed i alt, hvad du foretager dig? Så har du nu muligheden for at blive en del af Kalundborg Refinery som vores nye Loading Master på raffinaderiets egen havn.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

05.05.2026

Disko Line A/S

DISKO LINE A/S – 12 Pax-skipper til Diskobugten, Grønland

Vil du sejle i nok verdens smukkeste farvand til sommer – og samtidig spille en vigtig rolle i at holde Diskobugtens byer og bygder forbundet?

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger navigatører/skibsførere

Kunne du tænke dig at have det smukke sydfynske øhav som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som navigatør/skibsfører på en af rederiet Ærøfærgernes fire færger.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.04.2026

Aarhus Havn A/S

Port Assistants til Danmarks største erhvervshavn

Vi er fortsat på udkig efter to nye Port Assistants, der sammen med et stærkt team bliver en del af vores døgnbemanding hos Aarhus Havn. Vi genopslår stillingerne, fordi vi endnu ikke har fundet de rette kandidater.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Marstal Navigationsskole

Maritim underviser til Marstal Navigationsskole

Vil du være med til at uddanne fremtidens maritime ledere? Har du erfaring fra skibsfart og lyst til at dele din viden med engagerede studerende?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

19.04.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Safety and Hygiene Commission (NOM-019-STPS-2011) (Adaptive) - (afholdes løbende)

Upon completion of the course the delegate will be able to: Summarize the formation of the Joint Safety and Hygiene Commission (CMSH), describe the roles and responsibilities of each member of the CMSH, explain the recommendations to improve the CMSH's operations.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Safety and Social Responsibility (PSSR) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the required level of knowledge to meet the standards of competence for seafarers Personal Safety and Social Responsibilities (PSSR) as mandated by Table A-VI/1-4 in the STCW Code.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Medical Pandemic Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to give you an awareness of medical pandemics, how they work and groups can respond to them.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Passenger Ship Crisis Management and Human Behaviour - STCW Standards - (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all masters, officers and other crewmembers who are required to manage crisis situations on board passenger ships.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course