Søfartens Ledere siger nej til Herning
Søfartens Lederes kan ikke anbefale, at der gives dispensation til Herning Shipping fra kravet om dansk indfødsret. Fagforeningen mener ikke, at rederiet har forsøgt at tiltrække danske skibsofficerer gennem stillingsannoncer og kampagner
Søfartens Ledere mener ikke at Herning, i modsætning til Torm, har forsøgt at tiltrække danske skibsofficerer gennem stillingsannoncer og kampagner.
Da Herning ifølge Lederne ikke aktivt har forsøgt, at rekruttere skibsførere i Danmark eller EU/EØS - til et i øvrigt planlagt nybygningsprogram - foreligger der ej heller med den begrundelse særlige omstændigheder i lovens forstand, som kan begrunde en dispensation, mener Søfartens Ledere.
Søfartens Ledere begrunder herudover afslaget med, at hele EU/EØS ifølge loven er rekrutteringsmæssig platform for Herning og andre danske rederier. Da der findes mange dygtige tankskibsofficerer i Danmark og i EU/EØS, burde det efter fagforeningens opfattelse være muligt at tiltrække 7 skibsførere fra rekrutteringsområdet.
Søfartens Ledere har på et møde med Herning gjort opmærksom på, at der også ligger mulighed for at tilbyde rederiets skibsførere med sætteskipperuddannelse videreuddannelse med skibsføreruddannelse, idet rederiets vækst udelukkende omfatter skibe over 3000 BT. Dette har Herning ikke givet tilsagn om.
Søfartens Ledere siger, at man ser frem til at mødes med Erhvervsminister Bendt Bendtsen for overfor ham at redegøre og uddybe foreningens synspunkter.
Ministerens sekretær har til Søfartens Ledere oplyst, at et møde med ministeren først kan finde indpas i ministerens kalender efter sommerferien.
Kilde: Søfartens Ledere