Søby Havn tror på udvidelse trods nej
Regeringen er ikke på vej med en havnepakke og dermed heller ikke med en mulig million-støtte til udvidelse af Søby Havn på Ærø, der vil skabe grundlag for en udvidelse af Søby Værft. Men alligevel er de optimistiske i Søby.
Søby Havn har planerne klar til en udvidelse af havnen, der ikke mindst skal gavne det lokale Søby Værft, der dermed vil få mulighed for at tage større skibe ind til reparation.
Men de 100 mio. kr. som Søby Havn har brug for i statsstøtte er ikke på vej. Der er ikke penge til en havnepakke eller andre store infrastrukturinvesteringer, skriver transportministeren i en mail til fyens.dk. Men det ændrer ikke på planerne i Søby Havn, siger havnens projektkoordinator Rico Boye Jensen til fyens.dk.
“Overhovedet ikke. Vi ved godt, at vi ikke er på den finanslov, de forhandler lige nu, og at der ikke er er en pulje, hvor der står havnepakke på. Men vi har så mange forskellige udsagn om, at der arbejdes på det,” siger Rico Boye Jensen.
Hvis havnen bliver udvidet, har Søby Værft planer om en udvidelse i skuffen.
Kilde: fyens.dk