Simens lancerer genanvendelige vinger

Siemens Gamesa kalder det selv for en milepæl for den globale vindmølleindustri. Som de første i verden vi selskabet introducerer møllevinger, der kan genanvendes, når de er udtjente. De første seks af typen på 81 meter er allerede produceret på Siemens Gamesas fabrik i Aalborg.

Arkivfoto..

"Det er nu, vi skal tackle klimakrisen, og vi skal gøre det med et blik for helheden. I udviklingen af elementer, der kan bidrage til en cirkulær økonomi i vindindustrien, har vi nået en stor milepæl i et samfund, der sætter miljøhensyn højt. De genanvendelige vinger er et håndgribeligt eksempel på, hvordan Siemens Gamesa går forrest i den teknologiske udvikling i vindindustrien,” siger Andreas Nauen, der er CEO i Siemens Gamesa.

Mange komponenter i en vindmølle kan allerede genanvendes. Men hidtil har de kompositmaterialer, der benyttes til vingerne været mere udfordrende at genanvende.

Men ved brug af gennemprøvede, pålidelige processer, er Siemens Gamesas “RecyclableBlade” de første i sin art, der muliggør genbrug i slutningen af ​​vingernes livscyklus og dermed viser vejen for en fremtid, hvor fuld genanvendelse vil være et markedskrav, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Kilde: Siemens Gamesa

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsadvokaten dropper sag om Maersks udledninger

24.02.2026Maritimedanmark.dk

Vestas har fået ny kæmpeordre i hus

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

19.02.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk uddybning af kabeltracé over Fehmarn Sund

06.02.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted overskud på 3,2 mia. kr.

05.02.2026Maritimedanmark.dk

Vestas går frem på top- og bundlinje

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted kan genoptage arbejde på Sunrise Wind

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Grønt lys til strøm fra hidtil største havvindpark

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler sikrer aftale om fundamentinstallation til europæisk havvindprojekt

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course