Siemens Wind ramt af omkostninger

Siemens offentliggjorde i går regnskabet for selskabets 2. kvartal. Det viser at konglomeratet har oplevet tab i divisionen for vind- og vedvarende energi. Regnskabet for Siemens Wind er tynget af store produktions- og installationsomkostninger.

”De nuværende høje produktions- og installationsomkostninger samt byrder i forbindelse med inspektion og udskiftning af hovedlejer, bidrager til tab i forretningsenheden. Desuden har der i perioden været udgifter til igangsættelse af produktionen i kommerciel skala af en ny vindmølle”, skriver Siemens i forbindelse med regnskabet.

Siemens Wind øgede omsætningen i virksomhedens offshore og servicevirksomheder, som følge af valutakursreguleringer, hovedsageligt i Amerika. Kvartalet var bedre, når man ser på Siemens 'samlede præstation, hvor selskabet rapporterede en 8 procent højere omsætning.

I forbindelse med regnskabet blev det også meddelt, at koncernen skal spare 4.500 stillinger væk på verdensplan, heraf cirka 2.200 i Tyskland. Om der også sker afskedigelser i de danske virksomheder i Siemens Wind, oplyses ikke.

Kilde: offshorewind.biz

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler har afsluttet opsætningen af 100 havvindmøller

16.06.2026Maritimedanmark.dk

Vestas har nu installeret 100 af de allerstørste

Annonce

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny kampagne skal fremme trivsel og respekt på danske skibe

02.06.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime får langsigtet servicekontrakt på tysk havvindmøllepark

29.05.2026Furuno Danmark A/S

Sponseret

Støjreducerende teknologi mindsker skaden på havmiljøet.

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Tyra feltet sætter produktionsrekord

21.05.2026Maritimedanmark.dk

Havvind-udbud vækker optimisme efter krise

19.05.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler godt i gang med kæmpe-projek

18.05.2026Maritimedanmark.dk

Kabelarbejde i Øresund giver øget aktivitet til søs

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle