Semco ved at besætte 50 nye stillinger
Semco Maritime i Esbjerg er lige nu i gang med at gennemgå 500 ansøgninger til 50 nyopslåede ingeniør og funktionær stillinger. Men på længere sigt frygter virksomheden ikke at kunne skaffe nok kvalificerede ansøgere
”Jeg er sikker på, at det bliver sværere at få kvalificerede medarbejdere de kommende år, hvor der skal ansættes mange flere”, siger Semcos HR director Jens Holm-Nielsen til BT.
”Vi har i øjeblikket mange ansøgere, og det er svært at følge med. Om nogle år er jeg ret sikker på, at vi får en udfordring, fordi det bliver svært at skaffe folk med de rigtige kompetencer. Og så må vi kigge ud i verden, når vi skal ansætte. Derfor synes jeg også, at regeringen skulle gøre noget mere for at puffe de unge i retning af de uddannelser, hvor der er behov for arbejdskraft de kommende år. Og væk fra brancher, hvor man typisk uddanner sig til ledighed”, siger Jens Holm-Nielsen til avisen.
Lige nu er der 8.000-10.000 ubesatte stillinger i offshore-industrien. I Norge Samme udvikling kan være på vej i Esbjerg, hvor også Mærsk og andre virksomheder har fart på - og snart får svært ved at skaffe kvalificerede medarbejdere.
Kilde: BT