Semco Maritime køber norske rigaktiviteter

Der er nu indgået en aftale mellem Bergen Group og Semco Maritime om, at Semco Maritime køber rigaktiviteterne på Hanøytangen, og norske Hellik Teigen AS køber ejendommene. Bergen Group valgte ellers at annullere salgsaftalerne, fordi der var nogle udestående spørgsmål. I sidste uge genoptog parterne dog forhandlingerne, og nu er der fundet en løsning på alle udeståender.

”Vi er tilfredse med, at alle udestående spørgsmål nu er løst, så transaktionen kan gennemføres. Opkøbet er et vigtigt strategisk skridt for Semco Maritime i bestræbelserne på at realisere vores ambition om at blive førende i Nordsøen inden for projekter, service og vedligeholdelse på rig-markedet. Vi skaber den perfekte Nordsø-triangel for rigs med tilkøbet af Europas dybeste tørdok”, siger Steen Brødbæk, adm. direktør i Semco Maritime, og tilføjer:

”Vi har allerede en stærk tilstedeværelse i Nordsøen med faciliteterne i Esbjerg og Invergordon. Med tilføjelsen af Hanøytangen kan vi både tilbyde kunderne komplet geografisk dækning og opgraderings- og servicefaciliteter i europæisk særklasse. Vi er sikre på, at salgssynergierne og videndeling imellem de tre faciliteter vil sikre, at to plus en i denne sammenhæng giver mere end tre”.

Parterne har valgt at opretholde salgsprisen på 245 millioner norske kroner, som fastlagt i den aftale, der blev annulleret for to uger siden.

Magnus Stangeland, bestyrelsesformand for Bergen Group ASA, Steen Brødbæk fra Semco Maritime, og Ring Tore Teigen, adm. direktør for Hellik Teigen AS, kunne i går afslutte den endelige gennemførelse af handelen.

”Vi er tilfredse med at kunne præsentere et positivt resultat af en transaktionsproces, som alle tre parter har dedikeret sig til at gennemføre. Når handelen er endeligt gennemført i dag, har vi opnået et stærkere ejerskab på Hanøytangen og skabt grundlaget for, at dette unikke industriområde kan blive Nordsøens førende facilitet inden for projekter, service og vedligeholdelse på rigmarkedet”, siger de tre ledere i en fælles kommentar.

Kilde: Semco Maritime

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Gaseksplosion koster 13 mennesker livet

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler har afsluttet opsætningen af 100 havvindmøller

Annonce

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Installationsskib grebet af vinden i Esbjerg Havn

02.06.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime får langsigtet servicekontrakt på tysk havvindmøllepark

29.05.2026Furuno Danmark A/S

Sponseret

Støjreducerende teknologi mindsker skaden på havmiljøet.

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Tyra feltet sætter produktionsrekord

21.05.2026Maritimedanmark.dk

Havvind-udbud vækker optimisme efter krise

19.05.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler godt i gang med kæmpe-projek

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle